Z kuşağı ayakkabısını tamir ediyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Niğde’nin Bor ilçesinde ziyaret ettiği ayakkabı tamircisi Harun Örücü, “40 yıldır bu işi yaparım son yıllarda spor başta olmak üzere bu kadar tamire gelmezdi. Günde ortalama 80-100 çift geliyor. Bazen 14-15 saat çalışmak zorunda kalıyoruz” dedi. Gürer de “ Z kuşağı deri yerine daha çok marka spor ayakkabı giyiyordu. Tamiri yerine eskiyeni yeniliyordu. Artan fiyatlar Z kuşağına tamir ettirmeyi öğretti. Enflasyon ile aileler giderleri kısınca tamiri de yeniden önemsendi” diye konuştu.

Ayakkabı almak yerine, tamir etmeyi öğreniyorlar

Ayakkabı
Z Kuşağı Ayakkabısını Tamir Ediyor

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’nin Bor ilçesinde esnafı ziyaret ederek sorunlarını dinledi, sohbet etti. Gürer’in ziyaret ettiği tamirci Harun Örücü, artan hayat pahalılığı nedeniyle vatandaşların yenisini almak yerine tamir ettirmeye çalıştıklarını söyledi. Harun Örücü, “Vatandaş gelir gider dengesi bozulunca öncelikle giyim kuşamdan kıstı. Yenisini almaktansa tamire bize geliyor. Son aylarda işlerimiz arttı. Ortalama günde 14-15 saat çalışmak zorunda kalıyoruz. İşçiliğimiz fazlada olsa makul fiyat ile vatandaşlara yardımcı olmaya çalışıyoruz” dedi .

Gürer, Harun Örücü’ye günde ortalama kaç tami yaptığını sordu. Örücü de “80, 100,150 çifte kadar çıkıyor. 4-5 yıl önce işler bugüne göre düşüktü” yanıtını verdi.

Ayakkabi 2
Z Kuşağı Ayakkabısını Tamir Ediyor

 TAMİR İÇİN GELEN ÇOĞUNLUKTA SPOR

Gürer, tamir işlemlerinde en çok hangi işlemlerin yaptırıldığını da sordu. Örücü, genelde spor, gençlerin giydiği ayakkabıların getirildiğini ve taban ve bezlerinin değiştirildiğini  söyledi. Gürer de “Z kuşağı deri yerine daha çok marka ayakkabı giyiyordu.

Artan fiyatlar Z kuşağına tamir ettirmeyi öğrendi. Enflasyon ile aileler giderleri kısınca tamir de yeniden önemsendi. Gıda dışında giderler kısıldı. Tamir işi özellikle ilçelerde gelişiyor. Eski ustalara rağbet artıyor. Unutulan sınırlı iş yapan terzi tamircileri gibi meslekler yeniden aranır oldu. Ustalarda mesleği yapacak çırak bulamamaktan şikayetçi, 12 saate kadar işler açılınca çalışmak zorunda kaldıklarını belirtiyorlar. Çünkü vatandaşın yenisini alacak gücü yok” dedi.

40 yıldır tamir işiyle uğraştığını söyleyen Örücü, çırak bulmakta zorlandığını da ifade etti.

PENÇESİ 80 İLA 150 LİRA ARASI DEĞİŞİYOR

Ömer Fethi Gürer’in, “40 yıldır bu işle uğraşıyorsun. Ama bu dönem sizin işler diğer dönemlere göre daha yoğunlaştı. Bir pençe ne kadara yapıyorsun” sorusu üzerine Örücü, “80 lira, 100 lira malzemesine göre 150 liraya yapıyoruz.” dedi.

Gürer, Örücü ile görüşmesinin ardından şu değerlendirmeyi yaptı:

“Vatandaş gıdaya erişimde sorun yaşıyor. Geliri düşük emekli et kuyruğunda bir kilo et için sabahın köründe sıraya giriyor. Giysi alacak geliri artık yok. O nedenle tamir, en azından yeni ayakkabı alma sürecini uzatıyor. Vatandaş eskiyen papucunu onararak kullanıp olabildiğince tasarrufu giysi üzerinden yapmaya çalışıyor.

Terziler ve de ayakkabı tamircileri gibi giderek kenarda kalan meslekler ciddi biçimde geri dönüş yaptı ve Anadolu’da çok ilçede ayakkabıcılık ve terzilik yeniden ilgi alanı noktasına erdi. Şimdilik ayakkabı tamiri ve pençe yapımı var. Yakında bu enflasyon ile giysiler birden çok yama dönemi başlayacak.Z kuşağı spor ayakkabısı tamir ettirmeyi öğrendi enflasyon böyle devam ederse giysileri yama süreci de hızlanacak görülüyor ” diye konuştu.

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz