Yeni AYM Başkanı Kadir Özkaya Oldu

Anayasa Mahkemesi Başkanlığına Kadir Özkaya Seçildi

Zühtü Arslan’ın görev süresinin dolması nedeniyle Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nda bugün yapılan seçimlerde başkanlığa Kadir Özkaya seçildi. 

12 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan aday olmadı.

Yeni aym başkanı kadir özkaya oldu
Yeni Aym Başkanı Kadir Özkaya Oldu

9 Oy ile Seçildi

Genel Kurul’da 15 üyeden 9’unun oyunu alan Kadir Özkaya yeni Anayasa Mahkemesi Başkanı seçildi.

Zühtü Arslan 3 Kez Başkanlığa Seçildi


Zühtü Arslan, 20 Nisan 2012’de başladığı AYM üyeliği görevini sürdürürken, ilk kez 10 Şubat 2015’te Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçilmişti. Görev süresinin dolmasının ardından 25 Ocak 2019’daki seçimde de oyların salt çoğunluğunu alan Arslan, ikinci kez başkan seçilmiş, son olarak da 2 Şubat 2023’te AYM Genel Kurulunda yapılan seçimde 15 üyeden 8’inin oyunu alarak üçüncü kez AYM başkanı olmuştu.

K ozkaya
Yeni Aym Başkanı Kadir Özkaya Oldu

Kadir Özkaya Kimdir?

1963 yılında Tarsus’ta doğmuştur. Bandırma Ortaokulunun ardından Tapu Kadastro Meslek Lisesini bitirmiş, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1985 yılında mezun olmuştur.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünde memurluk, Tarım Kredi Kooperatiflerinde kontrolörlük görevlerinde bulunmuştur. 1991 tarihinde başladığı idari yargı hakimlik stajını tamamladıktan sonra 1993 tarihinde Danıştay tetkik hakimliğine atanmıştır. 2004 yılı Kasım ayına kadar bu görevini sürdürmüştür. 2005 tarihinde Anayasa Mahkemesi raportörlüğü görevine atanmıştır. Bu görevi yürütürken 2011 yılında, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından Danıştay üyeliğine, 2014 tarihinde ise Sayın Cumhurbaşkanı tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmiştir.

2002 yılında Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Uzmanlık Programını Yerel Yönetimlerin Seçilmiş Organlarının Organlık Niteliklerini Yitirmeleri konulu tezi ile bitirmiştir.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca 2020 ve 2024 tarihlerinde yapılan toplantıda iki kez Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçilmiştir. Seçildiği başkanvekilliği ve ikinci bölüm başkanlığı görevini 2020 tarihinden itibaren yürütmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz