Özgür Karabat’tan, Besilik Hayvan İthalatına Tepki!

Özgür Karabat: ”Besilik Danaların Kilosu 3,90 Dolara Alındı, Üreticiye Yaklaşık 6 Dolara Satılacak. Ucuz Eti Vatandaşa Pahalı Satarak mı Enflasyonla Mücadele Edeceksiniz?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat, “Bu yıl Tarım ve Orman Bakanlığı 600 bin baş besilik hayvan ithalatı yapacağını duyurdu. Besilik danaların kilosu 3,90 dolara alındı. Peki, üreticiye kaça satılacak? 187 TL’ye. Yani yaklaşık 6 dolara.

Özgür karabat: ''besilik danaların kilosu 3,90 dolara alındı, üreticiye yaklaşık 6 dolara satılacak. Ucuz eti vatandaşa pahalı satarak mı enflasyonla mücadele edeceksiniz? ''
Özgür Karabat: ”Besilik Danaların Kilosu 3,90 Dolara Alındı, Üreticiye Yaklaşık 6 Dolara Satılacak. Ucuz Eti Vatandaşa Pahalı Satarak Mı Enflasyonla Mücadele Edeceksiniz?”

Mehmet Şimşek, ‘Dezenflasyon zaman ve kararlılık gerektiriyor. Sabırla ve azimle fiyat istikrarı sağlanıncaya kadar çalışmaya devam edeceğiz’ diyor.

Özgür karabat'tan, besilik hayvan i̇thalatına tepki!
Özgür Karabat’Tan, Besilik Hayvan İthalatına Tepki!

Ucuz eti vatandaşa pahalı satarak mı enflasyonla mücadele edeceksiniz? Şov için patates-soğan depolarını basan, marketlerde etiket kontrolü yapan AKP, gitsin Tarım Bakanı İbrahim Yumaklı ile Mehmet Şimşek’in ofislerini bassın. Bakalım hangi ithalatçılar o ofislerde cirit atıyor” dedi.

Patates
Özgür Karabat'tan, Besilik Hayvan İthalatına Tepki!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 600 bin baş besilik hayvan ithalatına ilişkin açıklama yaptı. Karabat’ın bugün X hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“BESİLİK DANALARIN KİLOSU 3,90 DOLARA ALINDI. ÜRETİCİYE 187 TL’YE YANİ YAKLAŞIK 6 DOLARA SATILACAK”

“İşte AKP’nin enflasyonla mücadelesi kilosu 124 TL’ye ithal edilen besilik danalar üreticiye 187 TL’den satılacak. Şubat’ta gıda enflasyonu yüzde 8,25 oldu. Yıllık gıda enflasyonu yüzde 71,12 seviyesinde.

Uruguay
Özgür Karabat'tan, Besilik Hayvan İthalatına Tepki!

AKP ise gıdayı daha da pahalı yapacak adımlar atıyor. Bu yıl Tarım ve Orman Bakanlığı 600 bin baş besilik hayvan ithalatı yapacağını duyurdu. Uruguay’dan ilk gemi yola çıktı. Besilik danaların kilosu 3,90 dolara (124 TL) alındı. Peki, üreticiye kaça satılacak? 187 TL’ye. Yani yaklaşık 6 dolara.

“BESİLİK HAYVAN PAHALI SATILIYOR”

Ali ekber
Özgür Karabat'tan, Besilik Hayvan İthalatına Tepki!

Tarım yazarı değerli gazeteci Ali Ekber Yıldırım ayrıntıları yazdı. Et ve Süt Kurumu’nun yaptığı bu ithalatla elde edilecek kârla hayvancılık geliştirilecekmiş. Yıldırım’ın yazısını okumanızı öneririm. Biz makro ekonomik politikalara bakalım. İçeride çiftçinin üretim maliyeti düşürülmeye çalışılmadan ithalata bağımlılık bitmez. İthalatla üretici ezilmesin denilerek besilik hayvan pahalı satılıyor. Ancak üretici zaten mazotla, yem fiyatlarıyla ezilmiş durumda.

Ithal besicilik
Özgür Karabat'tan, Besilik Hayvan İthalatına Tepki!

“BESİLİK HAYVAN PAHALI SATILIYOR”

2024 bütçe gelirlerinin yüzde 88,12’si vergilerden oluşuyor. Toplamda 8,3 trilyon TL vergi toplanması öngörülüyor. Bu kadar yüksek gelir varken, ‘İthal besilik hayvanlardan gelir elde ederek hayvancılığı destekleyeceğiz’ demek, bu işten anlamadığınızın itirafıdır. Besilik hayvan pahalı satılıyor. Bütçeden üreticimizi destekleyip, uygun fiyatlı ithal edilen etleri de vatandaşa ucuz satarsanız, gıda fiyatlarındaki artışı frenlemiş olursunuz. Ama ithalat lobilerini destekleyen AKP’nin böyle bir derdi yok.

“MARKETLERDE ETİKET KONTROLÜ YAPAN AKP, GİTSİN TARIM BAKANI İBRAHİM YUMAKLI İLE MEHMET ŞİMŞEK’İN OFİSLERİNİ BASSIN”

Tarım Bakanı’nın aynı zamanda Et ve Süt Kurumu’nda yönetici olan danışmanının Macaristan’da hayvan satış şirketi kurduğunu belgelerle açıkladım.

Macaristan
Özgür Karabat'tan, Besilik Hayvan İthalatına Tepki!

Benzer bir senaryonun Güney Amerika ülkelerinde de devreye alındığı belirttim. Plan tıkır tıkır işliyor. Vatandaşı ve ülkeyi düşünen ise yok.

Mehmet s
Özgür Karabat'tan, Besilik Hayvan İthalatına Tepki!

Mehmet Şimşek, ‘Dezenflasyon zaman ve kararlılık gerektiriyor. Sabırla ve azimle fiyat istikrarı sağlanıncaya kadar çalışmaya devam edeceğiz’ diyor. Ucuz eti vatandaşa pahalı satarak mı enflasyonla mücadele edeceksiniz?

Şov için patates-soğan depolarını basan, marketlerde etiket kontrolü yapan AKP, gitsin Tarım Bakanı İbrahim Yumaklı ile Mehmet Şimşek’in ofislerini bassın. Bakalım hangi ithalatçılar o ofislerde cirit atıyor?”

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz