Mersinli Öğrencilere, ”ÇAMAŞIR KAFE”

 Mersin Büyükşehir Belediyesi, üniversite öğrencilerinin çamaşır yıkama sorununu ‘Çamaşır Kafe’ sayesinde çözüme kavuşturuyor. Sıra bekleme derdi olmadan çamaşırlarını hem temiz hem de hijyenik bir ortamda yıkayan öğrenciler hem bütçeden hem zamandan tasarruf sağlıyor.  

Çamaşır Kafe

Çamaşır kafe
Mersinli Öğrencilere, ''Çamaşir Kafe''

Çocuk gelişim ve kurs merkezleri, okuma salonları, öğrenim yardımları ile öğrencilerin okul hayatı boyunca ihtiyaçlarına yönelik hizmetleri hayata geçiren Mersin Büyükşehir, üniversiteli gençlerin çamaşır yıkama sorununu da, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde hayata geçirdiği ‘Çamaşır Kafe’ ile çözüyor. 

Mersin Üniversitesi’ne yakın konumu ile öğrencilerin rahat ulaşım sağladığı Çamaşır Kafe, hafta içi 08.00-17.00, cumartesi günü ise 09.00-18.00 saatleri arasında öğrencilere ücretsiz hizmet sunuyor. İçerisinde 8 adet çamaşır yıkama, 8 adet de kurutma makinesi bulunan Çamaşır Kafe’de öğrenciler çamaşır deterjanı ve ütü için de herhangi bir ücret ödemiyor. 

S
Mersinli Öğrencilere, ''Çamaşir Kafe''

Çamaşır Kafe Sorumlusu Cengiz Sevinç, çamaşır yıkamak isteyen öğrencilere ücretsiz deterjan ve yumuşatıcı da verdiklerini belirterek, öğrencilerin beklerken çay, kahve içip dinlenebileceği oturma alanları olduğunu aktardı. Çamaşır Kafe’den hem yurtta, hem evde kalan öğrencilerin faydalandığını söyleyen Sevinç, şöyle konuştu:

“Çamaşır Kafe açıldığı günden bu yana bin 150 öğrencimiz buraya kayıt olmuş durumda. Bu kayıtlarla toplam 6 bin 500 yıkamamız var. Deprem zamanı da Çamaşır Kafe’mizi depremzedelere açtık ve yakın çevredeki 115 depremzedemiz de buradan faydalandı. Öğrencilerin elektrik, su ve deterjan giderlerine bir katkımız oluyor. Aynı zamanda öğrenciler buraya gelip çamaşırlarının yıkanmasını beklerken kitap okuyup, satranç oynayabiliyorlar. Burada güzel vakit geçiriyorlar.”

Camasir kafe 7 1
Mersinli Öğrencilere, ''Çamaşir Kafe''

Çamaşır Kafe’den yararlanan öğrenciler duygu ve düşüncelerini, şu sözlerle paylaştı: 

-Gökay Göçmen: “Biz öğrenciler için çok yararlı bir uygulama. Evinde çamaşır makinesi olmayan veya ücretli çamaşır yıkama hizmeti sunan konaklama yerlerinde kalan öğrenciler için ideal bir hizmet. Buraya birinci sınıftan beri geliyorum. Birinci sınıftayken evde kalmıyordum. Ücretli konaklamalı bir yerde kalıyordum ve o zaman 10 liraya bir kez çamaşır yıkayabiliyorduk. Ondan sonra burayı keşfettim ve buraya gelmeye başladım.”

-Emre Ordu: “Yurtta çok sıra oluyor. Çünkü yurt mevcuduna göre makineler az oluyor. Hafta sonu gelince de herkes çamaşır yıkadığı için, hiç sıra bulamıyorsun. Bir de zaman sınırımız var. Sabahları okuldasın, akşamları da belli bir saatten sonra çamaşır odası kapanıyor. İşinizi hemen halledebiliyorsunuz. Burası büyük bir yer. Çamaşır kafe olduğu için, kafe özelliği de var. Çamaşırımız yıkanırken, o süre zarfında kitap okuyup ders çalışabiliyoruz. Ayrıca ücretsiz çay ve kahve hizmeti de var. Gayet memnunum.”

Camasir kafe 6 kopya
Mersinli Öğrencilere, ''Çamaşir Kafe''

-Esra Karadoğan: “Arkadaşlarımızla buraya geliyoruz ve birlikte çamaşır yıkıyoruz. Aynı zamanda sohbet edip sosyalleşebiliyoruz. Büyükşehir Belediyesi ulaşım, Mahalle Mutfakları gibi hizmetleri ile birçok alanda bize destek oluyor.”

-Onur Yüksel: Burada satranç oynayıp, kitap okuyabiliyoruz. Buraya gelen arkadaşlarla da tanışabiliyoruz. Buraya gelip çamaşırlarımızı yıkıyor, kurutuyor ve ütüleyebiliyoruz. Büyükşehir Belediyesi bize bu imkanları ücretsiz bir şekilde sunuyor. Bu imkanlar sayesinde öğrenci evimizde elektrik, su ve deterjan faturasından tasarruf etmiş oluyoruz. 2018 yılında Mersin’e ilk geldiğimde, burada sosyal belediyecilik anlamında bir şey yokken, Başkan Vahap Seçer göreve geldikten sonra sosyal belediyecilik anlamında öğrencilere çeşitli hizmetler yapmaya başladı. Çamaşırhane, Mahalle Mutfakları, çeşitli etkinlikler, konserler…

Vahap Başkan’ın öğrencileri düşündüğünü görüyorum. Her zaman öğrencilerle ve halkla birlikte olmaya gayret gösteriyor. Bu açıdan da bizleri mutlu ediyor. Biz de Başkanımızı çok seviyoruz.”

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz