Ankara Büyükşehir’den Afet Farkındalık Parkı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında Çankaya ilçesine bağlı Konutkent Mahallesi’nde Afet Farkındalık Parkı’nı hizmete açtı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında Çankaya ilçesine bağlı Konutkent Mahallesi’nde Afet Farkındalık Parkı’nı hizmete açtı. Büyükşehir Belediyesi, Bilim Ağacı Vakfı ve Türkiye Ormancılar Derneği arasında imzalanan protokol kapsamında kente kazandırılan park ile afet farkındalık bilincinin artırılması amaçlanıyor.

Ankara büyükşehir'den afet farkındalık parkı
Ankara Büyükşehir’Den Afet Farkındalık Parkı

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında Çankaya ilçesine bağlı Konutkent Mahallesi’ne Afet Farkındalık Parkı açıldı.

Parkın açılışına, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın eşi Nursen Yavaş, ABB Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu, ABB Afet İşleri Daire Başkanı Özkan Erel, ABB bürokratları, STK temsilcileri, Ankara İtfaiyesi ve Zabıta personeli, Arama Kurtarma Dernekleri temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Park5
Ankara Büyükşehir'den Afet Farkındalık Parkı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, kurdele kesiminin ardından farkındalık yaratmak için parkın içerisine kurulan fotoğraf sergisinin gezilmesi ile devam etti.

PARK İLE AFET FARKINDALIK BİLİNCİNİN ARTIRILMASI AMAÇLANIYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Bilim Ağacı Vakfı ve Türkiye Ormancılar Derneği arasında imzalanan protokol kapsamında Ankaralılarla buluşturulan park, afet farkındalık bilincini artıracak olmasıyla Başkentte bir ilk olma özelliği taşıyor.

Mustafa 1
Ankara Büyükşehir'den Afet Farkındalık Parkı

Parkın açılışında konuşan Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz Şubat ayı içinde 11 ilimizi kapsayan büyük bir deprem yaşadık. Bu depremde çok acı bir tecrübeyle iki şeyi öğrendik. Birincisi kurumsal kapasitenizle, kamusal gücünüzle hazır değilseniz depremler çok daha büyük felaketlere dönüşüyor. İkincisi ise STK’lar başta olmak üzere tüm gönüllülerinizle toplum olarak buna hazır değilseniz mücadeleniz ve kurtarma çalışmalarınız da bir noktada yetersiz kalıyor. Biz Sayın Başkanımızın insanı önceleyen belediyecilik anlayışı çerçevesinde geldiğimiz günden beri kurumsal kapasitemizi her türlü felakete, müdahaleye en hazır halde tutmak için elimizden gelen planlama ve eğitim çalışmalarını bugüne kadar yürüttük. Bu park inşallah hem bu semtimizde hem de Ankara’mızda farkındalığın artırılmasında bir nebze olsun katkı yapar diye düşünüyorum.” 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Afet İşleri Daire Başkanı Özkan Erel de afetlere karşı her zaman hazır olduklarını belirterek şöyle konuştu:

Ozkan
Ankara Büyükşehir'den Afet Farkındalık Parkı

Dünyamız ve ülkemiz tarih sayfalarında birçok kez büyük acılara neden olan afetlerle karşı karşıya gelmiştir. Yıkıcı etkisi fazla olan afetlerden biri de ne yazık ki depremlerdir.

Afet5
Ankara Büyükşehir'den Afet Farkındalık Parkı

Toplumsal olarak yeterli afet bilincine sahip olduğunuz takdirde yaşanabilecek depremden ve afetlerden en zarar ile kurtulabilmemiz mümkündür. Toplum genelinde depremlere karşı bilinçli ve hazır olunmasına katkı sunmak adına her yıl 1-7 Mart Deprem Haftası olarak kabul edilmektedir. Bizler de Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Sayın Başkanımızın önderliğinde afetlere karşı hazırlıklarımızı yapıp önlemlerimizi almış bulunmaktayız.

Afet3
Ankara Büyükşehir'den Afet Farkındalık Parkı

Afet farkındalık eğitimleri düzenliyor, konferanslar, çalıştaylar düzenliyor, müdahale planlarımızı yaptık ve bu tür açılışlar ile afetlere karşı her zaman hazır olduğumuzu göstermekteyiz ve katkı sağlamaya gururla devam ediyoruz. Bilim Ağacı Vakfı’nın büyük katkılarıyla yapımı tamamlanan Afet Farkındalık Parkı’nın açılışı ile bir kez daha afet bilincine ve yaşanan tüm deprem felaketlerine vurgu yapmak istiyoruz.

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz