Mazbata Kararını Protesto Eden 89 Kişi Gözaltına Alındı

İçişleri Bakanı Eli Yerlikaya, Mazbata Kararını Protesto Eden Toplam 89 Kişinin Gözaltına Alındığını duyurdu

Van ve Hakkari’de DEM Partililer, Van Büyükşehir Belediyesi adayı Abdullah Zeydan’ın “memnu haklarının geri alınmasına” ilişkin kararı protesto etti. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “2 Nisan 2024 Salı günü izinsiz gösteri yürüyüşü yapan, Van, Hakkâri, Siirt, Batman, Şırnak, İzmir olmak üzere toplam 89 şüpheli gözaltına alınmıştır” dedi.

Mazbata kararını protesto eden 89 kişi gözaltına alındı
Mazbata Kararını Protesto Eden 89 Kişi Gözaltına Alındı

Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan Abdullah Zeydan yerine mazbatanın AKP’li adaya verilmesine ilişkin kararın ardından dün başlayan protestolar gecede devam etti. Van’ın birçok noktasında yolları trafiğe kapatan eylemciler, ateş yakarak slogan attı. 

Van’da Cumhuriyet caddesi başta olmak üzere birçok cadde ve sokakta bir araya gelen göstericilere polis basınçlı su ve biber gazı sıkarak müdahale etti. Çıkan olaylar sonrası Van’da 26, Hakkari ve ilçelerinde 38 toplam 64 kişi gözaltına alındı.

Van
Mazbata Kararını Protesto Eden 89 Kişi Gözaltına Alındı

BAKAN YERLİKAYA: 89 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, X hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

Yerlikaya
Mazbata Kararını Protesto Eden 89 Kişi Gözaltına Alındı

“2 Nisan 2024 Salı günü izinsiz gösteri yürüyüşü yapan, bölücü terör örgütüne yönelik övücü ve destekleyici slogan atan, güvenlik güçlerimize taşla saldıran ve uyarılara rağmen dağılmayıp mukavemet gösteren Van’da 26, Hakkari Yüksekova’da 29, Hakkari merkezde 9, Siirt’te 4, Batman’da 5, Şırnak’ta 10, İzmir’de 6 olmak üzere toplan 89 şüpheli gözlatına alınmıştır. Güvenlik güçlerimiz ülkemizin huzur ve güvenliği için canla başla çalışmaya devam ediyor.”

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz