Kurbanlıklar el yakıyor

Türkiye’nin büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık varlığının önemli merkezlerinden olan Erzurum’da Kurban Bayramı öncesi hayvan pazarında hareketlilik başladı. Bayrama bir aydan kısa bir süre kala yurttaşlar şimdiden fiyat araştırmasına başladı.

Vatandaş için kurbanlıklar artık lüx

Ancak hayvan pazarlarında bu yıl hem büyükbaş hem de küçükbaş kurbanlıklar fiyatları el yakıyor. Besiciler, geçtiğimiz yıl ortalama 80-120 bin lira olan büyükbaş kurbanlıkların bu yıl 130-150 bin lira arasında, geçtiğimiz yıl 7-10 bin lira arasında olan küçükbaş kurbanlıkların bu yıl 10-15 bin lira arasında değiştiğini söyledi.

Kurbanlık
Kurbanlıklar El Yakıyor

Türkiye’nin büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığının önemli merkezlerinden olan Erzurum’da Kurban Bayramı öncesi hayvan pazarında hareketlilik devam ediyor. Kırsal alanlardaki besiciler kurban hayvanlarını pazarlara ve büyük kentlere göndermeye başladı.

”Geçen yılın tavan fiyatları bu yıl taban fiyat oldu”

Hayvancilik kopya 4
Kurbanlıklar El Yakıyor

Besiciler, yüksek fiyatların sebebini enflasyon ile tarım ve hayvancılık sektöründeki girdi rakamlarının artmasına bağlıyor. Doğu Anadolu Canlı Hayvan Pazarı’nda kurban fiyatları geçtiğimiz yıla oranla yüzde 70-80 civarında zamlı olarak alıcıları karşılıyor. Besiciler, geçtiğimiz yıl ortalama büyükbaş kurbanların 80-120 bin lira iken, bu yıl 130-150 bin lira arasında olduğunu belirtiyor. Hayvan pazarında geçen yıl 7-10 bin lira arasında satılan küçükbaş kurbanların fiyatları ise bu yıl 10-15 bin lira arasında değişiyor.

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz