Karasu’dan, Marmaray’ın AKP Mitingi için Ücretsiz Yapılmasına Tepki

Ulaş Karasu’dan Marmaray’ın AKP Mitingi için Ücretsiz Yapılmasına Tepki: Bu Uygulamayı Diğer Parti Adaylarının Talep Etmeleri Halinde Talep Karşılanacak mıdır?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu, AKP’nin millet bahçesi haline getirdiği Atatürk Havalimanı içerisinde yaptığı İstanbul mitingine katılacaklar için Marmaray’ı ücretsiz yaptığı iddiasını TBMM gündemine taşıdı. Karasu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na, “Kamu kurumlarının imkanları bir partinin, bir başkan adayının çıkarı için kullanılması doğru ve etik midir? Bu uygulamayı diğer parti adaylarının talep etmeleri halinde talep karşılanacak mıdır” diye sordu.

Karasu'dan, marmaray'ın akp mitingi için ücretsiz yapılmasına tepki
Karasu’Dan, Marmaray’In Akp Mitingi Için Ücretsiz Yapılmasına Tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karası, AKP’nin seçime bir hafta kala millet bahçesi yaptığı Atatürk Havalimanı içerisinde gerçekleştirdiği ‘Yeniden Büyük İstanbul Mitingi’ne katılacaklar için Marmaray’ı ücretsiz yapması ile ilgili Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.

Ulaş karasu'dan marmaray'ın akp mitingi için ücretsiz yapılmasına tepki: bu uygulamayı diğer parti adaylarının talep etmeleri halinde talep karşılanacak mıdır?
Ulaş Karasu’Dan Marmaray’In Akp Mitingi Için Ücretsiz Yapılmasına Tepki: Bu Uygulamayı Diğer Parti Adaylarının Talep Etmeleri Halinde Talep Karşılanacak Mıdır?

Cumhurbaşkanı ve Tüm Kabine Seferber Oldu

Karasu, tek adam rejimini her alanda kurumsallaştırmayı hedefleyen AKP’nin yerel seçimde başta İstanbul olmak üzere büyük şehirleri kazanmak için iktidarın tüm olanaklarını kullandığını vurguladı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere bakanlardan milletvekillerine kadar iktidarın tüm temsilcilerinin sokağa çıkarak Murat Kurum’a destek istediklerini hatırlatan Karasu, bu kişilerin iktidarın tüm olanaklarını da kullanmaktan çekinmediklerini belirtti. Bunun son örneğinin Marmaray’da yaşandığını ifade eden Karasu, miting saatinde hattı kullanacak yolcuların ücretsiz taşındığını dile getirdi. Bunun mevzuatta yerinin olmadığını belirten Karasu, “Devletin gücünü bir parti ve bir adayın başarısı için partizanca kullanmak, peşkeş çekmek anlamına gelir. Bu açıkça suçtur. Bu uygulama kabul edilemez” dedi.

Gjbmv4oxuaazuzi
Karasu'dan, Marmaray'ın Akp Mitingi Için Ücretsiz Yapılmasına Tepki

Karasu, Bakan Uraloğlu’na yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

AK Parti, 15 Mart 2024 tarihinde TCDD Taşımacılık A.Ş. İstanbul Bölge Müdürlüğü’ne bir yazı yazmış mıdır? Kurum tarafından nasıl bir işlem yapılmıştır?

Ücretsiz geçiş olanağı sağlayan bu işlem TCDD Taşımacılık A.Ş mevzuatına uygun mudur? Uygun ise hangi mevzuata göre gerçekleştirilmiştir?

Turnike sisteminde kart basılır ve ücret peşin tahsil edilir. Durum böyle iken söz konusu talepteki uygulama ile Marnaray kullanıcılarından kimlerin mitinge gittiği, kimlerin gitmediği tespiti nasıl yapılmıştır?

Daha önce gerçekleştirilen mitinglerde benzer uygulama olmuş mudur? Olmuşsa hangileridir?

Miting günü Marmaray’ı kaç kişi kullanmıştır? Ücretsiz geçen kaç kişi için yükümlük doğmuştur? Ödemeye ilişkin bir ödeme belgesi var mıdır, var ise ödeme bilgisi, tarih ve para olarak miktarı nedir?

Kamu kurumlarının imkanları bir partinin, bir başkan adayının çıkarı için kullanılması doğru ve etik midir? Söz konusu uygulama, istismara açık bir yöntem değil midir? Bu uygulamayı diğer parti adaylarının talep etmeleri halinde talep karşılanacak mıdır?

Bu tür uygulamalar için TCDD Taşımacılık AŞ, herhangi bir kurumla sözleşme, protokol vb. imzalamış mıdır? İmzalamış ise içeriği nedir?

Bu uygulamadan, daha önce “Kimin parasını kime veriyorsun” diyerek mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı’na çıkışan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haberi var mıdır?

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz