Kamuda Tasarruf Yine Sözde Kaldı

Ali Öztunç: Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Gökdelen Kiraladı. Kamuda Tasarruf Yine Sözde Kaldı

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, kamuda tasarruf tedbirlerinin açıklanmasının ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, tasarruf tedbirlerine uymayarak yeni bir gökdelen kiraladığı belirterek, “Kamuda tasarruf yine sözde kaldı” dedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Öztunç, Bakanlığın tasarruf tedbirleri kapsamı dışında olup olmadığını, binanın kimden kiralandığını, ne kadar süreyle kiralandığını ve kira bedelini sordu.

Kamuda tasarruf sözde kaldı
Kamuda Tasarruf Sözde Kaldı

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı‘nın tasarruf tedbirlerine uymayarak Kentsel Dönüşüm Başkanlığı için yeni bir gökdelen kiraladığını iddia ederek konuyu Meclis gündemine taşıdı. Öztunç, TBMM Başkanlığı’na  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Öztunç, önergesinde, “Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in kamuda tasarruf paketi açıklamasının hemen ardından Çevre, Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Başkanlığı için yeni bir gökdelen kiralamıştır. Mehmet Şimşek’in ‘bina kiralamasına asla izin vermeyeceğiz’ sözünden hemen sonra bina kiralanması kamuda tasarrufun yine sözde kaldığını ve halkı kandırmaktan başka bir şey olmadığını göstermiştir” dedi.

Cevre sehircilik
Kamuda Tasarruf Yine Sözde Kaldı

Öztunç, Yılmaz’a şu soruları yöneltti:

-Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, tasarruf tedbirlerine uymayarak Kentsel Dönüşüm Başkanlığı için yeni bir gökdelen kiralamıştır. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bu binayı neden kiralamıştır? Bu binayı ne kadar süreliğine kiralamıştır? Aylık kira bedeli ne kadardır?


-Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tasarruf genelgesi kapsamında değil midir? Bu binanın kiralanması için Cumhurbaşkanlığından herhangi bir izin alınmış mıdır?


-Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bu binayı kimden kiralamıştır? Bu binanın devletten büyük ihaleler alan büyük bir şirkete ait olduğu iddiası doğru mudur?


-Kamu kurum ve kuruluşları açıklanan kamuda tasarruf tedbirlerine ne kadar uymaktadır?”

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz