Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan KDV Açıklaması

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan KDV Açıklaması: ”Tebliğ ile Yapılan Düzenleme, Suistimallerin Önüne Geçilmesini Amaçlamakta, KDV Oranlarında Bir Artış Getirmemektedir”

Gelir İdaresi Başkanlığı, lokanta ve kafelerdeki KDV’lere ilişkin bugün yayınladığı tebliğ tasarısının, KDV oranlarında artış anlamına gelmediğini duyurdu. Açıklamada “KDV oran değişikliklerinin Kanunun verdiği yetki çerçevesinde sadece Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılabileceği çok açıktır. Tebliğ taslağında vergi kaybının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Tebliğ ile yapılan düzenleme, yanlış uygulamaların ve suiistimallerin önüne geçilmesini amaçlamakta, KDV oranlarında herhangi bir artış getirmemektedir” denildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğin taslağını bugün yayınladı.

Gelir i̇daresi başkanlığı'ndan kdv açıklaması
Gelir İdaresi Başkanlığı’Ndan Kdv Açıklaması

Gelir İdaresi Başkanlığı, tebliğ tasarısının yanlış anlaşıldığını belirterek KDV oranlarında artışa gidilmeyeceğini açıkladı. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın açıklaması şöyle:

“KDV ORANLARINDA HERHANGİ BİR ARTIŞ YAPILMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

Bugün Başkanlığımız internet sitesinde yer alan 51 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağının bazı basın ve yayın organları tarafından yanlış anlaşıldığı ve KDV oran artışı şeklinde haberler yapıldığı görüldüğünden aşağıdaki açıklamanın yapılması zarureti doğmuştur. Öncelikle belirtmek isteriz ki, hazırlanan Tebliğ taslağı ile KDV oranlarında herhangi bir artış yapılması söz konusu değildir. Tebliğ taslağı uygulamada görülen yanlışların düzeltilmesi ve suistimallerin önlenmesine yönelik hazırlanmıştır. Gıda maddelerinde KDV oranı yüzde 1 iken, yeme içme sektöründe KDV oranı yüzde 10 dur. Ancak, yeme içme sektöründe bulunan bazı lokantaların oran farklılığını istismar ettiği ve rekabet eşitliğini bozduğu tespit edilmiştir.

Kdv
Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan Kdv Açıklaması

Lokanta veya kafelerin, yeme içme hizmeti karşılığında yüzde 10 KDV hesaplaması gerekirken, bu hizmet yerine tıpkı bir market gibi et, su, meyve suyu gibi ürünleri satmış göstererek yüzde 1 oranında KDV hesaplayarak fiş veya fatura düzenlediği görülmüştür. Bakanlığımız, bu istismarın önüne geçmek ve bu konudaki tereddütleri gidermek maksadıyla konuya açıklık getiren Tebliğ taslağını hazırlamış ve internet sitesinde yayınlamıştır.  

“VERGİ KAYBININ ÖNÜNE GEÇİLMESİ AMAÇLANMIŞTIR”

Pexels azra tuba demir 10538156
Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan Kdv Açıklaması

Ancak, konunun oran artışı şeklinde haber yapılması üzülerek ve hayretle karşılanmıştır. Zira KDV oran değişikliklerinin Kanunun verdiği yetki çerçevesinde sadece Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılabileceği çok açıktır. Tebliğ taslağında, yeme içme hizmeti sunan lokanta, kafe, pastane gibi işletmelerin, kendilerinin hazırlayıp sundukları yiyecek ve içecekler ile dışarıdan temin ederek buralarda sattıkları ürünler için yüzde 10 oranında KDV hesaplayacakları hususu açıkça belirtilmiş ve vergi kaybının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Sonuç olarak Tebliğ ile yapılan düzenleme, yanlış uygulamaların ve suistimallerin önüne geçilmesini amaçlamakta, KDV oranlarında herhangi bir artış getirmemektedir.”

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz