Chp’li İlgezdi: “Yıllık Hiv vakaları arttı”

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, dünyanın pek çok ülkesinde HIV’in yayılmasına yönelik önlemlerle yeni vaka sayısının son 10 yılda azalmasına karşın Türkiye’de 4 kat arttığına dikkat çekerek, “Yıllık HIV vaka sayısı ülkemizde belirgin şekilde artmakta. İktidar ise bu yükselişe karşı HIV hakkında ne ciddi bir bilgilendirme, ne de etkin bir hastalıkla mücadele içerisinde” dedi.

Dünya’da son 10 yılda Hiv vakaları azaldı!

Gamze hanım hiv için soruyor
Chp'li İlgezdi: "Yıllık Hiv Vakaları Arttı"

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, artan vakalara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Akkuş İlgezdi, “Son 10 yılda ülkemizde HIV pozitif olgusu dört kat arttı. Polikliniklere başka şikayetlerle gelen hastalar arasında her hafta 1-2 tane yeni vaka ortaya çıkıyor. Başka hastalık şüphesi ile tetkik için hastaneye yatan hastalar kendilerinde hastalığın enfeksiyonun pozitif olduğu öğreniliyor. O bölümlerde hasta ile temas halinde olan hekimler ve sağlık çalışanları da yüksek risk altında. Enfeksiyonu olup da bulaştırmaya devam eden, aynı zamanda bilmeyen çok kişi var. Bu sebeple test yaptırılmasına karşı teşvik çok önemli” ifadesini kullandı.

Türkiye’de tespit edilen hastalığın pozitif bireylerin çoğunlukla 25-29 ve 30-34 yaş grubunda olduğunu ancak tüm yaş gruplarının bu riskle karşı karşıya bulunduğunu belirten İlgezdi, “Maalesef ülkemizde uyuşturucu kullanımının artışı ve kullananların yaş ortalamasının düşüşü ile 13-18 yaş grubunda bu hastalıkta de artıyor. Dünya HIV hakkında bilgilendirme yaparak enfeksiyonun yayılmasını ciddi şekilde düşürürken, ülkemizde bu oran maalesef ciddi şekilde artış gösteriyor” dedi.

Hiv1
Chp'li İlgezdi: "Yıllık Hiv Vakaları Arttı"

“ANONİM TEST MERKEZLERİ OLMALI”

Hiv3
Chp'li İlgezdi: "Yıllık Hiv Vakaları Arttı"

Türkiye’de geçen yılın verilerine göre bu hastalık ile yaşayan en az 36 bin 600 kişinin olduğunu, HIV’in neden olduğu enfeksiyonunun ileri evresinin ise AIDS olarak adlandırıldığını belirten İlgezdi, “Öyle bir enfeksiyon ki 10 yıl hiçbir şikâyet yapmadan normal hayatın sürdürülmesini sağlıyor. Ama bu şekilde devam ederken immün sistemini yıpratıyor ve bu duruma immün yaşlanma deniyor. Eğer 10 yılı geçirmişse hastanın geri dönüşü çok zor oluyor. İnsanlar damgalanma ve dışlanma korkusuyla test yapmaktan kaçınıyor, vatandaşın kolaylıkla ulaşabileceği anonim test merkezleri olmalı” dedi.

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz