Ankara Barajlarının Doluluk Oranı Yüzde 47

Ankara Barajlarının Doluluk Oranı Yüzde 47: ASKİ Genel Müdürü Akçay’dan, ”Suda Tasarruf” Çağrısı

Tüm dünyayı etkileyen küresel ısınmaya bağlı olarak kuraklık tehdidi artarken su kaynaklarının korunması her geçen gün önem kazanıyor. Ankara nüfusunu besleyen barajların toplam doluluk oranı yüzde 47.78,  aktif doluluk oranı ise yüzde 40.72 olarak ölçüldü.  Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Memduh Aslan Akçay, “Su kaynaklarımızı verimli kullanmak adına, suyumuzu tasarruflu tüketelim” şeklindeki çağrısını yineledi.

Ankara barajlarının doluluk oranı yüzde 47
Ankara Barajlarının Doluluk Oranı Yüzde 47

Başkent Ankara’ya içme ve kullanma suyu sağlayan barajların 2 Haziran 2024 tarihi itibarıyla toplam doluluk oranı yüzde 47.78, aktif doluluk oranı ise yüzde 40.72 olarak tespit edildi.

6 kurtbogazi
Ankara Barajlarının Doluluk Oranı Yüzde 47

Ankara’nın çevresinde bulunan ve kente içme suyu sağlayan 10 baraj, 1 milyar 585 milyon 393 bin metreküp toplam hacme sahipken 2 Haziran 2024 tarihinde bu barajlardaki su miktarı 757 milyon 520 bin metreküp olarak kaydedildi. Barajların dolulukları geçen yıl aynı tarihte 706 milyon 670 bin metreküp olarak ölçülürken bu yıl Ankara’nın 50 milyon 850 bin metreküp daha fazla suyu olduğu kaydedildi.

Camlidere 2
Dcim\170Media

Günde Kişi Başı 237 Litre Su Tüketiyoruz

ASKİ’nin toplam abone sayısı şu anda 2 milyon 595 bin 323’e ulaşırken bu rakam her geçen gün nüfusa bağlı olarak artıyor. ASKİ verilerine göre Ankara’da kişi başı günlük tüketilen su miktarı ortalama 237 litre. Kente verilen günlük toplam su miktarı 2 Haziran 2024 tarihinde ise 1 milyon 576 bin 141 metreküp oldu.

“BİLİNÇLİ TÜKETİM” ÇAĞRISI

10 kurtbogazi
Default

ASKİ Genel Müdürü Memduh Aslan Akçay, suyun bilinçli tüketimine yönelik çağrısını yineledi. Yaşamın vazgeçilmezi olan su kaynağının tüm dünyada olduğu gibi Ankara’da da sınırlı olduğunun altını çizen Akçay, şöyle konuştu:

“Suyumuzun her damlası çok kıymetli. Bu nedenle su kaynaklarımızı dikkatli ve verimli kullanmalıyız. Artık toplum olarak su kaynaklarımızın sonsuz olmadığı bilincini yerleştirmeliyiz. Böylece su israfına geleceğimiz için hep birlikte “Dur!” diyebiliriz. Biliyorsunuz yaz aylarına girdik. Özellikle çevre ilçelerde yaz aylarında arazi, bağ, bahçe sulanması sebebiyle üst kotlarda su sıkıntısı yaşanıyor. Bunun önüne geçmek için de vatandaşlarımızdan suyumuzu tasarruflu kullanmalarını rica ediyoruz.”

Dijital Sensörler ile Barajlara Anlık Takip

Cubukkkkk 2
Ankara Barajlarının Doluluk Oranı Yüzde 47

ASKİ, su tasarrufu konusunda farkındalık oluşturmak için sivil toplum örgütleri, Kent Konseyi, meslek odaları ve muhtarlar ile ortak çalışmalar yürütüyor.

Kargali 1
Dcim\170Media

ASKİ ayrıca şeffaflık ilkesi gereğince kente içme suyu sağlayan Akyar, Çamlıdere, Çubuk 2, Eğrekkaya, Kargalı, Kavşakkaya, Kesikköprü, Kurtboğazı, Peçenek ve Türkşerefli Barajlarının su miktarını dijital sensörler aracılığıyla anlık takip ederek, kurumun resmi internet sitesinde açıklıyor.

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz