YAZAR-OKUR BULUŞMASI: Mine Söğüt

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) düzenlediği “Yazar Okur Buluşması”nda gazeteci ve yazar Mine Söğüt Başkentlilerle bir araya geldi.

Okur-yazar buluşması: Mine Söğüt

Yazar okur 7
Yazar-Okur Buluşmasi: Mine Söğüt

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı Aile Yaşam Merkezleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı Genç Akademi Kafe Sıhhiye, “Yazar Okur Buluşması” programlarına ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda düzenlenen son söyleşiye yazar Mine Söğüt konuşmacı olarak katıldı.  Genç Akademi Kafe Sıhhiye’de düzenlenen söyleşinin moderatörlüğünü İthaki Yayınları editörlerinden Ertuğrul Ogan üstlendi. Söğüt, şöyle konuştu:

Mine söğüt
Yazar-Okur Buluşmasi: Mine Söğüt

“Bu tür mekanlardaki sohbetleri ben çok seviyorum ve çok önemsiyorum. Gençlerin geldiği yerler ve daha meraklı, daha ilgili edebiyat seven insanlar tam hedef kitle… O yüzden büyük bir keyif alıyorum. Şehrin yaşayanlar için hem katlanılabilir hem de zevk alınabilir olması için bu tür mekanlar çok önemli. Büyükşehir Belediyesinin çabalarını çok yerinde buluyorum. Aynı şeyi İstanbul’da da görüyorum, İzmir’de de var. Çoğalmasını istiyorum ve sanırım bir süre sonra başka sıkıntıları unutmak için bir araya geldiğimiz ve birbirimizle iletişim kurabildiğimiz rahat mekanlar daha da kıymetli olacak.”

Yazar okur 3
Yazar-Okur Buluşmasi: Mine Söğüt

Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı Aile Yaşam Merkezleri Şube Müdürü Şinasi Örün de programla ilgili şu bilgileri verdi:

Yazar okur 5
Yazar-Okur Buluşmasi: Mine Söğüt

“Aile Yaşam Merkezleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı Genç Akademi Kafe Sıhhiye’deyiz. Edebiyat buluşmalarımızda bugün ünlü gazeteci-yazar Mine Söğüt’ü misafir ediyoruz. Bu kapsamda hem öğrencilerimize hem Ankaralı vatandaşlarımıza kültür ve edebiyat etkinliğinde ünlü yazarlarla buluşturmayı, kültür ve edebiyat sohbetleri düzenlemeyi hedefliyoruz. Bu gibi etkinliklerimiz sırasıyla devam edecektir. Diğer Gençlik Merkezleri’miz ve Aile Yaşam Merkezleri’mizde de kültür, edebiyat, sanat ve spor alanlarındaki buluşmalar devam edecektir.”

Mine Söğüt kimdir?

Mine Söğüt
Doğum13 Haziran 1968 (55 yaşında)
İstanbul
MilliyetTürk
EğitimKadıköy Kız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi
Meslekgazeteci, yazar

Mine Söğüt (d. 13 Haziran 1968, İstanbul), Türk gazeteci, yazar.

İlk yılları

Babası bir deniz subayı olan Mine Söğüt, ortaöğrenimini Kadıköy Kız Lisesi’nde tamamladığı 1985 yılında babasını kaybetti. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Latin Dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. 1989 yılında okulu bitirerek aynı bölümde yüksek lisansa başladı.

Kariyeri

Söğüt, gazeteciliğe 1990 yılında Güneş gazetesinde başladı. Güneş gazetesinin kapanmasından sonra Tempo dergisi ve Yeni Yüzyıl gazetesinde çalıştı. 1993 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği yarışmada, “Haber” dalında mansiyon aldı. 1996 ile 2000 yılları arasında Haberci adlı televizyon belgeselinin metin yazarlığını yaptı. 1999 ile 2001 yıllarında Öküz dergisinde yazdığı yazılarla tanındı. Profesyonel gazeteciliği bırakan Söğüt, 2001-2005 yılları arasında Cihangir Postası adlı yerel bir gazetenin gönüllü editörlüğünü yaptı.

Mine Söğüt’ün ilk kitabı, Adalet Cimcoz: Bir Yaşam Öyküsü Denemesi isimli biyografidir. İlk romanı Beş Sevim Apartmanı – Rüya Tabirli Cin Peri Yalanları‘ndan sonra Kırmızı Zaman adlı ikinci romanı ve Sevgili Doğan Kardeş adlı kitabı yayımlandı. 2006 yılında Pınar Kür’le yaptığı Aşkın Sonu Cinayettir adlı söyleşi kitabı yayımlandı. 2007 yılında üçüncü romanı Şahbaz’ın Harikulade Yılı 1979 yayınlandı. 2010 yılında Madam Arthur Bey ve Hayatındaki Her Şey adlı romanı okuyucusuyla buluştu. Aynı yıl Dolapdere: Kürt Kediler, Çingene Kelebekler isimli monografi türündeki kitabı raflardaki yerini aldı. Deli Kadın Hikayeleri isimli öykü kitabı 2011 yılında Yapı Kredi Yayınları’nda basıldı. Kitabındaki Sinekler Sevişirken adlı öyküsünü tiyatroya uyarladı. Tasarımını ve yönetmenliğini kendisinin üstlendiği bu tek kişilik oyunda Merve Engin rol aldı.

Mine Söğüt, Karikatürist Bahadır Baruter ile evlidir. 7 Mayıs 2013’ten beri Cumhuriyet gazetesinde köşe yazısı yazmaktadır.

Eserleri

 • Adalet Cimcoz – Bir Yaşamöyküsü Denemesi, Yapı Kredi Yayınları, 2000
 • Beş Sevim Apartmanı – Rüya Tabirli Cinperi Yalanları, Yapı Kredi Yayınları, 2003
 • Sevgili Doğan Kardeş, Yapı Kredi Yayınları, 2003
 • Kırmızı Zaman, Yapı Kredi Yayınları, 2004
 • Aşkın Sonu Cinayettir – Pınar Kür’le Hayat ve Edebiyat, Everest Yayınları, 2006
 • Şahbaz’ın Harikulâde Yılı 1979, Yapı Kredi Yayınları, 2007
 • Dolapdere: Kürt Kediler Çingene Kelebekler, Heyamola Yayınları, 2010
 • Madam Arthur Bey ve Hayatındaki Her Şey, Yapı Kredi Yayınları, 2010
 • Darbeli Kalemler, Getto Yayıncılık, 2010
 • Deli Kadın Hikâyeleri, Yapı Kredi Yayınları, 2011
 • Gergedan – Büyük Küfür Kitabı, Yapı Kredi Yayınları, 2019
 • Alayına İsyan, Can Yayınları, 2020
 • Başkalarının Tanrısı, Can Yayınları, Nisan 2022

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz