Saadet Partisi Menemen Mitingi

Yerel seçimlere geri sayım sürerken çalışma temposunu daha da artıran Saadet Partisi, Menemen’de miting düzenledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Erduran ile Menemen Belediye Başkan adayı Tekin Alptekin’in birlikte katıldığı mitingde, “çözüm Milli Görüş’te, çözüm Saadet Partisi’nde” mesajı verildi. 

Menemen’de Miting

Menemen
Saadet Partisi Menemen Mitingi

Saha çalışmalarıyla seçim mesaisini sürdüren Saadet Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Erduran, Menemen Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde konuştu. Erduran, “Bizim bir İzmir hayalimiz var. Bu hayalin merkezinde insan var, aile var, mahalle var. Bu hayalin merkezinde kalite var. Kalitenin içerisinde mana var, estetik var, dürüstlük var, adalet var. Her projemiz ve her hizmetimizde adil davranılacak, israftan kaçınılacak, hizmette gereklilik esas olacaktır. Yatırıma bütçeden daha fazla pay ayıracağız. Şehrimizde istihdam artırıcı yatırımların yapılmasında belediyemiz, imkânları ölçüsünde yardımcı olacaktır” dedi.

SP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Erduran, yolsuzluğa göz açtırmayacağını söyleyerek, partizanlık ve ayrımcılık yapmayacağının altını çizdi.

“BELEDİYENİN KURUŞUNU TALANCIYA YEDİRMEYECEĞİZ”

Saadet Partisi Menemen Belediye Başkan adayı Tekin Alptekin ise Menemen için büyük hedefleri ve hayalleri olduğunu belirterek, hemşehrilerine şöyle seslendi:

“Çalışana, üretene, liyakat sahibine, dert edinene oy verin. Derdim sadece hizmet. Bu fırsatı bana vereceğinize inanıyorum. Şunu bilin ki asla belediyenin kuruş hakkını hiçbir talancıya yedirmeyeceğiz. İsraf yapmayacağız. Gereksiz masrafları, gösterişi kaldıracağız. Her mahalleye çocuk oyun evleri açacağız. Her mahalleye fason üretim atölyesi açacağız. İlçemiz çok verimli topraklara sahip, bugün Gediz Ovası inşaat alanına çevrilmiş.

Yılda üç kez ürün alınan bir ovada inşaatın ne işi var? Biz bu ürünleri mamul haline getireceğiz, çiftlikler kuracağız, soğuk hava deposu kuracağız. Sebze meyveyi vatandaşa ilk elden satışını yapacağız. Kooperatifler kuracağız. Etkin uygulamalı meslek edindirme kursları oluşturacağız. Hayvan ağılları yapacağız. Hayvancılık yapmak isteyenlere kiraya vereceğiz. Buradan da gelir elde edeceğiz. Gider değil, gelir derdinde olacağız. Menemen’i marka ilçe haline getireceğiz.”

Burası, Türkiye’nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin kuzeyinde Aliağa ve Foça, güneyinde Çiğli, Karşıyaka ve Bornova ilçeleri, doğusunda Manisa ili, batısında İzmir Körfezi bulunmaktadır. Nüfusu 2022 yılı itibarıyla 200.904 kişidir. Menemen yemeği, çileği, testileri ve diğer çömlekçilik ürünleri ile ünlüdür. Cumhuriyet tarihinin en önemli olaylarından biri olan ve laik devlet düzenine karşı çıkan Menemen İsyanı burada yaşanmıştır.

Tarihçe

16 Haziran 1919 günü, işgal esnasında halka itidal telkin etmiş bulunan Menemen Kaymakamı Kemal Bey ve maiyetindeki 6 jandarma şehit edilmiştir. 17 Haziran 1919 günü Bergama baskınında hezimete uğrayarak dönmüş bulunan Yunan birliklerinin Menemen’de gerçekleştirdikleri, muhtemelen 1000’e yakın kişinin bir gün içinde öldürüldüğü katliam Ege Bölgesi’de işgal döneminin en kara sayfalarından birini oluşturmuştur.

İşgale rağmen Menemenli hiçbir zaman Yunan buyruğu altına girmemiş zaman zaman dağlara çıkarak Yunan askeri birliklerine baskınlar yaparak zayiatlar verdirmişlerdir.

Menemen, Türk Kurtuluş Savaşı sonrasında zafer kazanan Türk Ordusu’nun 9 Eylül 1922’de şehre girmesiyle tekrar bağımsızlığına kavuşmuştur. 9 Eylül günü Menemen’in kurtuluş günü kabul edilmiştir.

23 Aralık 1930 günü Derviş Mehmet isminde şeriatçı ve kendini Mehdi ilan eden bir kişi ve yandaşları hükûmet konağına gelerek irticai isyan çıkarmıştır ve bu isyan sonucunda Kubilay isimli bir öğretmen, bir bekçi ve bir jandarma ölmüştür. Bu olayın haberi Mustafa Kemal Paşa’ya ulaştıktan sonra Menemen ilçesi için Vilmodit ilan edilmiştir ama Paşanın emri hemen yerine getirilmediği için zamanla unutulup iptal edilmiştir. Bu isyan tarihe “Menemen Olayı” olarak geçmiştir. İsyanın sorumluları idam cezasına çarptırılmıştır.

Coğrafya

İzmir’in kuzeyinde yer alan Menemen, il merkezine 33 km uzaklıktadır. İlçenin kuzeyinde Aliağa ve Foça, güneyinde Çiğli, Karşıyaka ve Bornova ilçeleri, doğusunda Manisa ilinin Yunusemre ilçesi, batısında İzmir Körfezi bulunmaktadır. Yüzölçümü 573 km2‘dir. Kıyı bölgesinde Gediz Deltası yer almaktadır.

Belediye başkanları

Belediye başkanları, partileri ve aldıkları oy oranları
YıllarBelediye BaşkanıPartiOy oranı (%)
2021Aydın PehlivanAdalet ve Kalkınma PartisiMeclis Oylaması İle Vekâleten
2019Serdar AksoyCumhuriyet Halk Partisi53,29
2014Tahir ŞahinCumhuriyet Halk Partisi43,50
200940,80
200442,70
199923,30
1994İlhami GürsoyDoğru Yol Partisi39,50
1989Kadir YıldırımSosyaldemokrat Halkçı Parti41,96
1984İlhami GürsoyDoğru Yol Partisi45,59
1977İlhami GürsoyAdalet Partisi59,45
1963Yücel DirikBilinmiyorBilinmiyor
1950Bedri OnatDemokrat PartiBilinmiyor
1946İdris TınazBilinmiyorBilinmiyor
1946Hüsnü EvlioğluBilinmiyorBilinmiyor
1943Muhittin ÇiftçiBilinmiyorBilinmiyor
1932İdris TınazBilinmiyorBilinmiyor
1931Fadıl AratBilinmiyorBilinmiyor
1930Akif UluözenBilinmiyorBilinmiyor
1927Kenan Ali GemicigilBilinmiyorBilinmiyor
1925Aziz BeyBilinmiyorBilinmiyor
1923Ahmet Kemal BeyBilinmiyorBilinmiyor
1919Süleyman BeyHürriyet ve İtilaf FırkasıBilinmiyor

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz