Pakistan: Toprağımızı Savunacağız

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, İran ile yükselen tansiyonun ardından Tahran ile kardeş ülke olduklarını ancak topraklarını savunmak için her türlü tedbiri alacaklarını belirtti

Cumhurbaşkanı Alvi, yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin ulusal güvenliği ve toprak bütünlüğünden taviz vermeyeceğini vurgulayarak ülkenin ordusunun, İran’ın Sistan-Beluçistan eyaletinde “teröristlerin sığınaklarına” düzenlediği saldırıya övgüde bulundu.

Tahran ile kardeş ülke olduklarını ancak topraklarını savunmak için her türlü tedbiri alacaklarını belirten Alvi, ortadan kaldırılması için küresel çaba gerektiren terörün ortak sıkıntı olduğunun altını çizdi.

Ülkesinin tüm devletlerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tam saygı gösterdiğine işaret eden Alvi, diğer ülkelerden de uluslararası hukuku ihlal etmemelerini beklediklerini aktardı.

Pakistan cumhurbaşkanı arif alvi. Fotoğraf: reuters
Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi. Fotoğraf: Reuters

Alvi, İran ile sorunların diyalog ve karşılıklı istişare ile çözülmesi gerektiğine dikkati çekti.

Ülkenin Dışişleri Bakanlığı, İran’ın Sistan-Beluçistan eyaletinde “teröristlerin saklandıkları yerlere” yönelik son derece koordine ve özel hedefli bir dizi hassas askeri saldırı düzenlendiğini açıklamıştı.

Pakistan terör hedeflerine saldırı düzenlemişti

Açıklamada, Sistan-Beluçistan eyaletinde “teröristlerin saklandıkları yerlere” yönelik bir dizi hassas askeri saldırı gerçekleştirildiği belirtilerek istihbarata dayalı operasyon sırasında çok sayıda “teröristin” öldürüldüğü bildirilmişti.

İran’ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansı, 16 Ocak’ta Ceyşu’l Adl örgütünün Pakistan’daki kamplarının füze ve insansız hava araçlarıyla hedef alındığını duyurmuştu.

Ülkenin Dışişleri Bakanlığı, İran’ın, 16 Ocak’ta sınırdaki Belucistan eyaletinin Panjgur bölgesine hava saldırısı düzenlediğini, 2 çocuğun hayatını kaybettiğini, 3 kız çocuğunun yaralandığını açıklamıştı.

Ceyşu'l adl isimli terör örgütü. Fotoğraf: anonim
Ceyşu’L Adl Isimli Terör Örgütü. Fotoğraf: Anonim

Tahran Büyükelçisi’ni dün geri çağırma kararı alan İslamabad yönetimi, ülkesini ziyaret eden İran’ın İslamabad Büyükelçisi’nin de bir süre geri dönmeyebileceğini Tahran’a bildirmişti.

İran’da terör örgütü kabul edilen “Ceyşu’l Adl”, “Sünni Beluç halkının haklarını savunduğunu” öne sürerek ülkenin güneydoğusundaki Pakistan sınırında yer alan Sistan-Beluçistan eyaletinde zaman zaman İran’a karşı silahlı eylemler düzenliyor.

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz