Özgür Özel’den Büyük Emekli Mitingi’ne Çağrı

Özgür Özel’den Çağrı: ”Onurlu Yaşam, Hakça Paylaşım için Emeklilere Sahip Çıkmak İsteyen Herkesi Bekliyoruz”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin 26 Mayıs Pazar günü Tandoğan Meydanı’nda yapacağı Büyük Emekli Mitingi için çağrıda bulundu. Özel, “Onurlu yaşam, hakça paylaşım için bütün emeklileri, ailelerini, emeklilere sahip çıkmak isteyen herkesi Büyük Emekli Mitingimize bekliyoruz” dedi.

Özgür özel'den büyük emekli mitingi'ne çağrı:
Özgür Özel’Den Büyük Emekli Mitingi’Ne Çağrı:

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, X hesabından yaptığı paylaşımla emeklileri, partisinin Pazar günü saat 14.00’te Ankara Tandoğan Meydanı’nda yapacağı Büyük Emekli Mitingi’ne davet etti.

Özgür Özel, emeklilerin sorunları ve talepleriyle ilgili konuşmalarının, CHP’nin mitinglerine katılan emekli yurttaşların görüntüleriyle birlikte yer aldığı videoyu, “Onurlu yaşam, hakça paylaşım için bütün emeklileri, ailelerini, emeklilere sahip çıkmak isteyen herkesi Büyük Emekli Mitingimize bekliyoruz” notuyla paylaştı.  

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, CHP’nin 26 Nisan Pazar günü Tandoğan Meydanı’nda yapacağı emekli mitingi için çağrıda bulundu. 

Bulut, “22 yıl içerisinde fakirleştirilen bir toplum var ama bugün açlık sınırında yaşamlarıyla mücadele etmeye çalışıyorlar. 10 bin lira aylık demek, ‘Bu ülkede sen aç kal kardeşim’ demek. Emekli mitingimizi Ankara Tandoğan’da Pazar günü saat 14.00’te gerçekleştireceğiz. Bugün içinde bulundukları duruma itiraz eden emekliler, onların yakınları, bu konuda hassasiyet yaşayan herkesi bu mitinge davet ediyoruz” dedi.

Bulut4
Özgür Özel'den Büyük Emekli Mitingi'ne Çağrı

CHP, emeklilerin sorunlarını gündeme getirmek ve taleplerini dile getirmek için 26 Nisan Pazar günü Ankara Tandoğan’da miting düzenleyecek. CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, ANKA Haber Ajansı’na mitingde dile getirilecek taleplere ilişkin açıklamalarda bulundu. Bulut, şöyle konuştu: 

“22 yıl içerisinde fakirleştirilen bir toplum var”

“Bu ülkede bir beka sorunundan bahsediliyorsa en büyük beka sorunu, emeklilerin aldıkları aylıklar. 22 yıl içerisinde fakirleştirilen bir toplum var ama bugün açlık sınırında yaşamlarıyla mücadele etmeye çalışıyorlar. 10 bin lira aylık demek, ‘Bu ülkede sen aç kal kardeşim’ demek. İstedikleri de bu iktidarın hükümete geldiğindeki oranlar. O günkü oranlara bakıldığında asgari ücretin tam bir buçuk katıydı en düşük emekli maaşı. Bugünkü rakamlara bakarsanız 26 bin almaları gerekiyor. 26 bin lira almaları gereken bir kesimi siz 10 bin liraya mahkum etmiş durumdasınız. O nedenle emekli mitingimizi Ankara Tandoğan’da Pazar günü saat 14.00’te gerçekleştireceğiz. Bugün içinde bulundukları duruma itiraz eden emekliler, onların yakınları, bu konuda hassasiyet yaşayan herkesi bu mitinge davet ediyoruz. 10 bin lira aylığa mahkum edilen emekli sadece bir partiye oy veren kesim değil ki, her görüşten emekliler var. O yüzden de tüm sivil örgütleri, tüm STK’ları, herkesi bu mitinge davet ediyoruz. Emekçi kesimin, emek örgütlerinin mutlaka bu mitingde olmaları gerekiyor. Bir anlamda onlar da ev sahibi niteliğinde.

Mitingde insanca yaşam talebi gelecek. En az asgari ücret tutarında bir emekli aylığı talebi gelecek. Her şeyden önce bu ülkede yaşayan herkes onurluca yaşamayı hak ediyor. Bugün emeklilerin içinde bulunduğu durum hem açlıkla sınanıyor hem de onuruyla mukayese ediliyor. Burada bakıldığında emeklilerle ilgili bir oran en önemli gösterge. Son 5 yılda huzurevinde yatan emekli sayısı yüzde 41 oranında artmış durumda. Bu artık emeklilerin torununa harçlık veremez, kahveye gidemez, toplum içerisine çıkamaz durumda. Kendisini huzurevine atar hale gelmiş durumda. O nedenle herkesi hassasiyetle bu mitinge davet ediyoruz.”

Miting2
Özgür Özel'den Büyük Emekli Mitingi'ne Çağrı

“Eğer emeklilere bir kaynak ayıracaklarsa önce sarayın bütçesinden kıssınlar”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın, ”KYK yurtlarının yaz döneminde 1 aylık süreyle ücretsiz şekilde emeklilerin kullanımına açılacağını duyurmuştu. İktidarın emeklilere tatil müjdesini nasıl”’ değerlendiriyorsunuz sorusuna Bulut, “Bu iktidarın komikliğinden bir tanesi. Eğer emeklilere bir kaynak ayıracaklarsa önce sarayın bütçesinden kıssınlar. 2023 nisandaki harcamayla 2024 nisan ayındaki harcamayı karşılaştırdığınızda tam 8 kat artmış durumda. Otoyollara yapılan zamlar keza aynı şekilde. Emekliye verilenlere bakıldığında sözlerini bile tutamaz haldeler. ‘5 bin lira ikramiye vereceğim’ diyen Cumhurbaşkanı, emekliye 5 bin lira bile verememiş, 3 bin lira vermiş ikramiye vermiş durumda. Önce kendilerinden kıssınlar, emekliye versinler” yanıtını verdi.

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz