Meksika’dan Düzensiz Göçmen Konvoyu Yolda

ABD’ye varmak üzere Meksika’dan 10 bin kişilik yeni bir göçmen konvoyunun yola çıktığı bildirildi.

Meksika’nın güneyindeki Chiapas eyaletine bağlı Tapachula’dan yürüyüşe geçen binlerce düzensiz göçmen ABD‘ye ulaşmak istiyor. Centro de Dignificación Humana / İnsani Onurlandırma Merkezi Direktörü Luis Rey Garcia Villagran, yaptığı açıklamada, şimdilik 10 bin civarında göçmenin yola koyulduğunu ancak bu sayının 15 bine kadar çıkabileceğini söyledi.

Göçmenlerin uyruklarının 24 farklı ülkeden oluştuğunu belirten Villagran, grupların içinde 3 bini aşkın 14 yaş altı çocuklar ile hamile kadınların da bulunduğunu kaydetti.

Düzensiz Göçmen Konvoyu Hakkında Açıklama Geldi

Villagran, bu yılki en büyük göçmen akının yaşandığını hatırlatarak, bu denli büyük bir kalabalığın ABD’ye varmasının ciddi zorlukları beraberinde getireceğini belirtti.

Meksika'dan yürüyüşe geçen binlerce kişilik düzensiz göçmen konvoyu. Fotoğraf: bbc
Meksika’Dan Yürüyüşe Geçen Binlerce Kişilik Düzensiz Göçmen Konvoyu. Fotoğraf: Bbc

Haberler üzerine Meksika ve ABD’nin sınır boylarında güvenlik gücü takviyesinde bulunacağı bilgisi paylaşıldı. Meksika’da pek çok düzensiz göçmen, daha iyi bir yaşam umuduyla ABD’ye kaçmak isterken, çetelerin ve organize suç gruplarının eline düşüyor.

Orta Amerika ülkelerinden yola çıkan çok sayıda düzensiz göçmen, Guatemala ve Meksika üzerinden ABD’ye ulaşmaya çalışıyor.

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz