İBB’den 42 Selatin Cami’ye Temizlik Hizmeti

İBB’nin Temizlik Hizmeti Verdiği Selatin Cami Sayısı 42’ye Çıktı

Temizlik hizmeti verilecek camiler, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokolle belirleniyor. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi için bugüne kadar İBB’den herhangi bir talepte bulunulmadığı belirtildi. İBB Yetkilileri, talepte bulunulması halinde, İBB Meclisinin de onayıyla, bu konuda tecrübeli İBB ekipleri göreve hazır olduğunu bildirdi.

İbb'nin temizlik hizmeti verdiği selatin cami sayısı 42'ye çıktı
İbb’Nin Temizlik Hizmeti Verdiği Selatin Cami Sayısı 42’Ye Çıktı

Son Talep Yıldız Hamidiye Cami İçin Geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, selatin camiler olarak tanımlanan, padişahlar ya da eşlerince yaptırılan tarihi camilerde temizlik ve ayrıca talep edilmesi halinde güvenlik görevini üstleniyor. İBB Meclisinin onayıyla yürütülen bu hizmetler, 42 selatin camide sürdürülüyor.

Cami3
İbb’den 42 Selatin Cami'ye Temizlik Hizmeti

Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı, restorasyonu tamamlanan ya da ibadete açılan tarihi camiler için talebini, 2016 yılında yapılan protokole göre, İBB’ye resmi yazıyla bildiriyor. Son olarak tarihi Yıldız Hamidiye Cami için İBB’den temizlik ve güvenlik hizmeti talep edildi. 18 Ocak 2022 tarihli talebe İBB anında yanıt verdi. İBB, camide 2 temizlik personeli, 2 bahçıvan ve 1 güvenlik görevlendirdi.

Cami
İbb’den 42 Selatin Cami'ye Temizlik Hizmeti

AYASOFYA-İ KEBİR CAMİ-İ ŞERİFİ için İBB’YE talep gelmedi

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu tamamlanan Sultanahmet Cami’si de İBB’nin hizmet verdiği selatin camiler arasına katıldı. İBB tarafından aynı hizmetin verildiği Büyük Çamlıca Cami ile birlikte İBB’nin temizlik, bazılarında da güvenlik hizmeti verdiği selatin camilerin sayısı 42’ye yükseldi.

İbb'nin temizlik hizmeti verdiği selatin cami sayısı 42'ye çıktı
İbb’Nin Temizlik Hizmeti Verdiği Selatin Cami Sayısı 42’Ye Çıktı

2020 yılında ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi için bugüne kadar İBB’den herhangi bir talepte bulunulmadığı belirtildi. İBB yetkilileri, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İBB arasındaki protokole göre, resmi olarak talep edilmesi halinde, tecrübeli İBB ekipleri göreve hazır olduğunu bildirdi.

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz