HAVASİ 23. ANTALYA Piyano Festivalinde


Macar piyanist Piyano Festivali kapsamında Cam Piramit’te konser verdi.

Macar piyanist ve besteci Havasi, 23’üncü Uluslararası Antalya Piyano Festivali kapsamında Cam Piramit’te konser verdi. Binlerce sanatsever Havasi’nin performansı eşliğinde unutulmaz bir gece yaşadı. 

Havasi5
Havasi̇ 23. Antalya Piyano Festivalinde

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 23’üncüsü düzenlenen Uluslararası Antalya Piyano Festivali, tüm hızıyla devam ediyor. Festival kapsamında Antalya’ya gelen dünyaca ünlü Macar piyanist ve besteci Havasi, Cam Piramit’te Antalya’daki sanatseverlerle buluştu. Biletlerin satışa çıktığı ilk günlerden tükendiği festival kapsamında sahne alan Havasi’nin konserine, Antalya Büyküşehir Belediye Başkanvekili Kerem Kaya Turan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer ve binlerce Antalyalı katıldı.

KENDİ BESTELERİNİ SESLENDİRDİ

Coşkulu alkışlar eşliğinde sahneye çıkarak bestelediği eserleriyle kendi orijinal müziğini eşsiz bir performansla izleyicilere aktaran ünlü piyanist, sempatik tavırları ile de müzikseverleri kendine hayran bıraktı. Her parçasının arasında kısa konuşmalar yapan Havasi, daha önce tatil için geldiği Antalya’da bu kez konser veriyor olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. 

Havasi2
Havasi̇ 23. Antalya Piyano Festivalinde

AYAKTA ALKIŞLANDI

Piyanoya 4 yaşında başlayan, Budapeşte Konservatuvarı’nda uzun süre öğretmenlik yapan ve Guinness Rekorlar Kitabı’na da ‘en hızlı piyanist’ olarak adını yazdıran Macar sanatçı, sahnede Türkiye ve Antalya’da bulunmaktan ve kalabalık bir izleyici kitlesi ile buluşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Orijinal bestelerini dünyanın en önemli salonlarında icra eden sanatçı, konser sonunda uzun süre ayakta alkışlandı. 

Havasi3
Havasi̇ 23. Antalya Piyano Festivalinde

ÇİÇEK VE PLAKET VERİLDİ

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanvekili Kerem Kaya Turan, konserin sonunda Havasi’ye çiçek ve plaket vererek teşekkür etti. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in Ankara’da olması nedeniyle konsere katılamadığını belirten Turan, Başkan Böcek’in selam ve sevgilerini iletti. Yoğun alkışlar arasında konserini tamamlayan Havasi, sanatseverlerin uzun süren alkışları sonucunda bis yaparak bir parça daha seslendirdi.

Havasi7
Havasi̇ 23. Antalya Piyano Festivalinde
PİYANO FESTİVALİ DEVAM EDİYOR

22 Aralık tarihine kadar sürecek olan 23. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nde program dolu dolu  devam ediyor. Piyanonun büyük buluşmasında son üç gün de coşkulu geçecek. Can Saraç 20 Aralık’ta, Igudesman&Joo 21 Aralık’ta AKM’de sahne alacak. 21 Aralık’ta Aksu Fen Lisesi’nde resital ve söyleşi gerçekleştirecek olan Gülsin Onay 22 Aralık’ta AKM’de kapanış konserinde seyirciyle buluşacak.

Ant piyano
Havasi̇ 23. Antalya Piyano Festivalinde
ETKİNLİK HARİTASINI ŞÖYLE ÖZETLEYEBİLİRİZ:

Tam 23 yıldır Antalya’nın ‘Uluslararası Sanat Şehri’ kimliğine katkıda bulunan, Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi Uluslararası Antalya Piyano Festivali, bu yıl 9-22 Aralık 2023 tarihleri arasında yapılacak. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğindeki festival, Türkiye ve dünyadan birçok sanatçıyı müzikseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. 

Festivalde bu yıl şehir etkinlikleri kapsamında Aurelien Froissart ve Il Grande Piano, festivalin halkla kaynaşmasına katkıda bulunacak. Festival kapsamında Fahir Atakoğlu & Selda Bağcan Antalya Devlet Senfoni Orkestrası (ADSO) eşliğinde, Anjelika Akbar, Queenz of Piano, Dorantes, Candan Erçetin & ADSO, Selin Şekeranber ve Yudum Çetiner – Duo Blanc & Noir, Havasi, Can Saraç, Igudesman & Joo ve Gülsin Onay sahne alacak.

MÜZİĞİN KALBİ ANTALYA’DA ATACAK

Antalya’nın kültür ve sanatın da başkenti olması yolunda önemli etkinlikleri hayata geçirdiklerini ve Uluslararası Piyano Festivali’nin bu anlamda büyük bir güç olduğunu belirten Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, festivallerin toplumu sanatla birleştiren en önemli etkinlikler olduğunu belirterek, “Antalya’mız kültür ve sanat şehri, Antalya’mız festivaller şehri. En önemli sosyal etkinliklerden olan festivaller, mutlaka siyaset üstü tutulmalı. Uluslararası Piyano Festivalimiz, her geçen yıl çıtayı bir öncekinden daha yükseğe çıkararak büyüyor. Bu yıl da tüm dünyanın gözü bu önemli sanat etkinliğimizde olacak. Tüm vatandaşlarımızı bu büyük sanatsal buluşmayı kaçırmamaya davet ediyorum” diye konuştu.

ŞEHİR ETKİNLİKLERİ MUHTEŞEM
Antalya selale
Havasi̇ 23. Antalya Piyano Festivalinde

Festival coşkusu bu yıl önce şehir etkinlikleri ile başlayacak. Şehir etkinlikleri; piyano videoları ile sosyal medyada 1 milyondan fazla takipçisi olan, klasik müziği halk için ulaşılabilir kılmak amacıyla yola çıkan ve dinleyicilerin de interaktif olarak katılabileceği Antalya’daki ilk konseriyle 2 Aralık’ta Saat Kulesi, 3 Aralık’ta da Cam Piramit’te genç neslin yetenekli piyanisti Aurelien Froissart ile başlayacak. Yere kurulan ve ayaklarla çalınan midi bir klavyeyle yaptıkları şov ile videoları milyonlarca izlenen, dünyanın her yerinde binlerce insana ulaşan Il Grande Piano’nun 9 Aralık’ta Saat Kulesi ve 10 Aralık’ta Alanya’da vereceği konserler ile şehir etkinleri halkla buluşacak. 

ATAKOĞLU ve BAĞCAN İLE AÇILIŞ KONSERİ

9-22 Aralık 2023 tarihleri arasında yıldızlar geçidine sahne olacak festivalde; açılış konseri klasik müzik icracısı ve bestecisi olarak dünya çapında tanınan besteci ve piyanist Fahir Atakoğlu, The Times’ın ‘Dünya Müziğinde Yaşayan Efsane ve Tarihi Kadın Şarkıcılar Listesi’ne ‘Efsane Anadolu Şarkıcısı’ olarak adını yazdıran Selda Bağcan solistliğinde Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde 9 Aralık’ta Cam Piramit’te dinleyici ile buluşacak. 

Selda bagcan
Havasi̇ 23. Antalya Piyano Festivalinde

Besteci, piyanist ve yazar Anjelika Akbar’ın, geçen haftalarda, tüm dijital platformlarda yerini alan albümü ‘AHENK 432’nin gala konseri de 23.Uluslararası Antalya Piyano Festivali kapsamında 11 Aralık’ta AKM’de gerçekleşecek. 

İki kuyruklu piyano eşliğinde klasik ve pop müzik arasındaki sınırlarda dolaştıkları performanslarıyla klasik bir konserde de çok fazla eğlenebilmenin mümkün olduğunu gösteren Queenz of Piano 13 Aralık’ta AKM’de, Flamenko’da oldukça sıra dışı bir enstrüman olarak kabul edilen piyano ile müzikal füzyon dünyasının kapılarını aralayan Dorantes, ‘Sur Sinfonico’ projesiyle 15 Aralık AKM ve 16 Aralık Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde Antalya’daki dinleyicilerle buluşacak. 

CANDAN ERÇETİN’DEN ATATÜRK’ÜN SEVDİĞİ ŞARKILAR

Türk müziğinin güçlü sesi Candan Erçetin de festival kapsamında Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar Konseri ile 16 Aralık’ta Cam Piramit’te müzikseverlerle buluşacak. 

Candan ercetin
Havasi̇ 23. Antalya Piyano Festivalinde

Selin Şekeranber ve Yudum Çetiner’den Duo Blanc & Noir, ‘Imagine’ konseri ile 17 Aralık’ta AKM’de, piyano virtüözü olmakla birlikte sadece bir piyanist değil aynı zamanda izleyicinin kalbine dokunan ve kulakları mest eden müziklerin de bestecisi Havasi, 19 Aralık’ta Cam Piramit’te sergileyecekleri performanslarla festivale renk katacak. 

İtalya’da düzenlenen Piano Academy Eppan yarışmasında Michelangeli Ödülü’nün sahibi olan 16 yaşındaki genç yetenek Can Saraç 20 Aralık, müzikal anlamdaki başarıları ile internette ve uluslararası alanda birer yıldıza dönüşen Igudesman & Joo 21 Aralık’ta AKM’de dinleyici ile buluşacak.

KAPANIŞ KONSERİ GÜLSİN ONAY’DAN

Gulsin onay zefiryada konser
Havasi̇ 23. Antalya Piyano Festivalinde

Festivalin kapanışında Gülsin Onay, Erkin Onay’ın da konuk olacağı konser ile 22 Aralık’ta AKM sahnesinde dinleyici ile buluşacak. Gülsin Onay 21 Aralık’ta ise Aksu Fen Lisesi’nde kısa bir resital verip bir de söyleşi yapacak.

Etkinlik ve festivallerden habersiz kalmayın, bizi takip edin.

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz