Hatay, 1 Yıl Sonra Yitirdiklerini Andı

Hatay, 1 Yıl Sonra Yitirdiklerini Andı: ”Hatay Bizim Meselemiz”


Hatay’da 6 Şubat depremlerinin yıl dönümü nedeniyle Antakya Köprübaşı mevkii ve Yunus Emre Parkı başta olmak üzere birçok yerde anma etkinliği düzenlendi. Köprübaşı mevkiinde düzenlenen anmada Hataylılar “Hatay bizim meselemiz” sloganı attı.

6 Şubat depremlerinde yaşamını yitiren yurttaşlar için Hatay’da; Köprübaşı mevkiinde ve Yunus Emre Parkı’nda iki ayrı anma etkinliği düzenlendi. Köprübaşı’ndaki anma törenine; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş katıldı. Yunus Emre Parkı’ndaki anma töreninde ise farklı siyasi partilerin yöneticileri ve milletvekilleri ile sivil toplum kuruluşları yer aldı.

Hatay, 1 yıl sonra yitirdiklerini andı
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, 6 Şubat Depremlerinin 1’Inci Yıldönümünde ⁠Hatay Köprübaşı’nda Saat 04.17’De Düzenlenen Anma Törenine Katıldı.

Depremin meydana geldiği saat 04.17’de yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu. Yurttaşlar, “Sesimi duyan var mı?” diye seslendi. Her iki anmada da sık sık, “Unutmak yok, affetmek yok, helalleşmek yok” sloganları atıldı.

Köprübaşı mevkiinde düzenlenen anmada, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ı, isimleri okunduğu sırada protesto etti. Depremzedeler sık sık, “Hatay bizim meselemiz” sloganı attı. Eski Milli futbolcu Gökhan Zan, anma esnasında polisle tartışma yaşadı. Polis, atılan sloganları engellemek istedi.

Umutsen
Hatay, 1 Yıl Sonra Yitirdiklerini Andı

Hataylı bir depremzede, “Yardım dediniz. Nerede yardım? Konteynerde, çadırda yaşayanlar var bu yağmurda, siste. Bir tır dolusu kefen geldi bir şehre. Bir şehre bir tır dolusu kefen yeter mi” diye isyan etti.

Umutsen 2
Hatay, 1 Yıl Sonra Yitirdiklerini Andı

Yunus Emre Parkı’nda düzenlenen anmada ise polis barikat kurdu. Hataylı depremzedeler “Katil devlet, hesap verecek” sloganlarıyla polis barikatını aşarak Köprübaşı’na yürümeye başladı. Umut-Sen’in X hesabında protestoya dair şu ifadelere yer verildi:

“Barikatı aşan Hatay halkı ‘Katil devlet hesap verecek!’ sloganlarıyla yürüyor. Bir sene önce arama kurtarma göndermeyen ve Hatay halkını ölüme terk eden devlet, sağ kalanların örgütlü yasına barikat çekmek için bugün tüm kudretiyle şehirde. Rana Apartmanı ve anma alanı Yunus Emre Parkı arasına çekilmiş polis barikatını aşan halk yürüyor. Unutmayacağız, affetmeyeceğiz! Yasımızı, öfkemizi keyfi yasaklarla söndüremezsiniz.”

Kurulan barikatların yer yer halk tarafından aşıldığı daha sonra da tepki üzerine kaldırıldığı görüldü. 

TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ, 6 ŞUBAT DEPREMLERİNDE YAŞAMINI YİTİREN YURTTAŞLAR İÇİN HATAY DEFNE’DE YÜRÜDÜ

6 Şubat depremlerinin yıldönümünde, depremde yaşamını yitiren yurttaşlar, Hatay’da Defne Dostluk Parkı’ndan Yunus Emre Parkı’na yapılan yürüyüş ile anıldı. TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TİP Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay ve TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da yürüyüşe katıldı.

Tip
Hatay, 1 Yıl Sonra Yitirdiklerini Andı

TİP, 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde Hatay’da saat 03.30’dan itibaren Defne Dostluk Parkı’ndan Yunus Emre Parkı’na yürüyüşe başladı. Yürüyüşe; TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TİP Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay ve TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da katıldı.

6 Şubat Kahramanmaraş Merkezli Depremlerden en Fazla Etkilenen İllerin Başında Gelen Hatay’da Birçok Bölgede Depremde Yaşamını Yitiren Yurttaşlar Anılıyor

Hatay’da, Asi Nehri’nin hemen yanındaki İnönü Caddesi üzerinde bulunan Rana Apartmanı, 6 Şubat depremlerinin simgelerinden biri olmuştu. Bugün, depremlerin yıldönümünde Rana Apartmanı önüne depremde hayatını kaybedenlerin ve hala henüz ulaşılamayanların isimlerinin yazdığı kağıtlar, karanfiller ve mumlar bırakıldı. 

Depremin 1. yılında Hatay’ın Antakya ilçesi Saray Mahallesi İnönü Caddesi üzerindeki Rana Apartmanı önünde yurttaşlar bir araya geldi.

Enkaz altında kalan yurttaşların isimleri, tek tek kağıtlara yazıldı, bir yıl önce binanın olduğu noktaya bırakıldı. 

Rana
Hatay, 1 Yıl Sonra Yitirdiklerini Andı

CANSIZ BEDENLER BİRBİRİNE SARILI HALDE BULUNMUŞTU

Rana Apartmanı’nda yaşamını yitiren 45 yaşındaki Mehmet Okay, eşi Ebru, çocukları 15 yaşındaki Hayrettin Yiğit ile 6 yaşındaki Beren Okay, yaşadıkları binanın enkazında cansız bedenlerine, birbirlerine sarılmış halde ulaşılmıştı.

İNSAN HAKLARI MÜCADELESİNE KATKI VERMİŞ HATİCE CAN DA BURADA YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ

İnsan hakları mücadelesinde önemli katkılar vermiş avukat Hatice Can, eşi Mithat Can ile birlikte otuz yılı aşkın süredir oturdukları Rana Apartmanı’nda son nefeslerini vermişti. 

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz