Gürer:Pancar üreten çiftçi 680 dolar kaybetti

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, pancar alım fiyatlarının 5 Ekim 2023’te açıklandığını, kampanya döneminde ürününü teslim eden çiftçinin 4 Mart 2024’ten itibaren ürün bedellerini almaya başladığını belirterek, “80 ton üreten çiftçinin 680 dolarlık kaybı oluştu. En az 10 çeyrek altın daha az alıyor. Enflasyon karşısında çiftçi önemli ölçüde kayba uğradı.” dedi.

Pancar çiftçiye zarar ettirdi

Pancar
Temsili Görsel

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, üreticinin sorunlarını dile getirdi. Geçen yıl çiftçilere bir önceki yıla göre yüzde 27 artışla bin 855 lira taban fiyat verildiğini söyleyen Gürer, enflasyon karşısında çiftçinin zaten kayba uğradığına işaret etti. Taban fiyatların 5 Ekim 2023 tarihinde açıklandığının altını çizen Gürer, şunları kaydetti:

Fethi kopya
Gürer:pancar Üreten Çiftçi 680 Dolar Kaybetti

“4 Mart 2024 tarihi itibarıyla da çiftçilerin paraları bankalara yatmaya başladı. O günden bugüne enflasyon etkisiyle 80 ton üreten çiftçinin 680 dolarlık kaybı oluştu. En az 10 çeyrek altın daha az alıyor. O gün çiftçilere ödeme yapılmadığı için genelde ürün tesliminden 5 ay sonra para ödemesi gerçekleşiyor. Enflasyon karşısında çiftçi önemli ölçüde kayba uğradı. Sözleşmeli tarım yapılıyor.

Pancar 3
Temsili Görsel

Şeker fabrikaları özelleştirildikten sonra fabrikaların uygulamaları farklı farklı devam ediyor. Özellikle kotada sorun var. Çiftçi pancarı yine de ekmek istiyor ama ödemeler 5 ay gibi bir süreyle sarktığı için enflasyon karşısında çiftçi geliri daralıyor. Çiftçiler geçtiğimiz yıl tohumu alırken verdikleri fiyat 9-12 lira arasındaydı. Bu yıl ise tohum pancarda 17-21 lira arasında. Bir yıl öncesine göre de pancar tohum fiyatlarında önemli artış meydana geldi. Böyle giderse çiftçilerin pancar ekimleri düşecek. Tohumun, gübrenin, mazotun fiyatı artıyor. Çiftçinin gideri artıyor, geliri daralıyor.”

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz