Fransız Güçleri Nijer’den Çekildi

Askeriyenin yönetime el koymasından bu yana Fransa ile gerilimin her geçen gün arttığı Nijer’deki Fransız güçleri ülkeden çekildi

Nijer‘de görev yapan 1500 askerden 1346’sı halihazırda Fransa‘ya dönerken kalan 154 asker de ülkeden ayrıldı. Fransız güçleri, başkent Niamey’deki Fransız askeri üssünü, düzenlenen törenle Nijer makamlarına teslim etti. Fransız askerlerinin ayrılışını kutlamak isteyen Nijerliler de askeri üste toplanarak kutlama yaptı.

Fransız Güçleri Nijer’den ayrıldı, Fransa Büyükelçiliği kapatıldı

Öte yandan Fransa’nın Niamey Büyükelçiliği de “Nijer makamlarının kısıtlamaları nedeniyle Büyükelçiliğin görevlerini yerine getiremediği” gerekçesiyle 22 Aralık itibarıyla kapatıldı.

Büyükelçi sylvain itte. Fotoğraf: hugo ortuño / efe
Büyükelçi Sylvain Itté . Fotoğraf: Hugo Ortuño / EFE

Nijer’de 26 Temmuz’da başa geçen askeri yönetim, 25 Ağustos’ta Fransa’nın Niamey Büyükelçisi Sylvain Itté ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanımış ancak Büyükelçi Itté ülkeden ayrılmamıştı. Büyükelçi Itté, istenmeyen kişi ilan edilmesinden yaklaşık bir ay sonra 27 Eylül’de ülkeden ayrılmıştı.

Büyükelçi krizinin yanı sıra Nijer’deki askeri yönetim, Paris ile askeri işbirliği anlaşmalarını da feshetmiş ve ülkedeki Fransız askerlerinin ayrılmasını istemişti.

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz