Doğu Ekspresi bilet fiyatı, 25 bin lira!

CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Doğu Ekspresi bilet fiyatlarına ilişkin, “İnsanlar Doğu Ekspresi ile Kars’a gelmeye başladı. Kars kalkınmaya başladı, turizmi artmaya başladı, esnafımız satış yapmaya başladı. Fakat Ulaştırma Bakanlığı çok iyi giden bu uygulamayı da maalesef bozdu. Çünkü gidiş-geliş bilet fiyatları 25 bin liraya ulaştı. Artık ne öğrencilerimiz ne yaşlılarımız ne emeklilerimiz Doğu seferinden mahrum kaldılar. Doğu Ekspresi bilet fiyatlarının muhakkak eskisi gibi ulaşılabilir bir düzeye getirilmesini, Karaurgan için de biletlerin tren içerisinden satın alınmasını talep ediyoruz” dedi.

Halk, Doğu Ekspresine bilet alamıyor

CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Doğu Ekspresi bilet fiyatlarının yüksekliğine ilişkin Kars’ın Sarıkamış ilçesindeki Karaurgan durağında köylülerle beraber açıklama yaptı. Alp, yetkililere şöyle seslendi:

Doğu ekspresi hattı
Doğu Ekspresi Bilet Fiyatı, 25 Bin Lira!

“Karaurgan halkının tren ulaşımı maalesef kesilmiş durumda. Çünkü artık eskisi gibi içerden bilet alamıyorlar ancak internet yoluyla bilet alabiliyorlar. Burada çok ciddi bir internet sorunu var. Özellikle yaşlı vatandaşlarımızın internete erişimi çok zor. İnternete erişebilenlerin de kartla ödeme imkanı yok. Bu yüzden trenlerden bilet alamıyorlar ve Erzurum- Kars ile ulaşımı kesilmiş durumda.

Dogu ekspresi 1 kopya 1
Doğu Ekspresi Bilet Fiyatı, 25 Bin Lira!

Sadece Karaurgan halkının değil, bütün Kars’ın ortak bir sorunu var. O da Doğu Ekspresi bilet fiyatlarının maalesef Avrupa ile kıyaslanır bir hale gelmiş olması.

İnsanlar Doğu Ekspresi ile Kars’a gelmeye başladı. Kars kalkınmaya başladı, turizmi artmaya başladı, esnafımız satış yapmaya başladı. Fakat Ulaştırma Bakanlığı çok iyi giden bu uygulamayı da maalesef bozdu. Çünkü gidiş-geliş bilet fiyatları 25 bin liraya ulaştı. Artık ne öğrencilerimiz ne yaşlılarımız ne emeklilerimiz Doğu seferinden mahrum kaldılar. Doğu Ekspresi bilet fiyatlarının muhakkak eskisi gibi ulaşılabilir bir düzeye getirilmesini, Karaurgan için de biletlerin tren içerisinden satın alınmasını talep ediyoruz.”

Dogu ekspresi 4 kopya
Doğu Ekspresi Bilet Fiyatı, 25 Bin Lira!

Doğu Ekspresi Ankara- Kars- Ankara arasında her gün işlemekte, pulman, örtülü kuşetli ve yemekli vagonlardan oluşmaktadır. Kuşetli vagonlarda 10 Kompartıman bulunmakta her kompartımanda 4 kişi yolculuk yapabilmektedir. Çarşaf, pike ve yastık TCDD Taşımacılık AŞ tarafında verilmekte olup, kompartımandaki koltuklar istenildiğinde yatak olarak kullanılabilmektedir. Yemekli vagonda 14 masa ile 47-52 arasında değişen oturma yeri bulunmaktadır.

Tren geçtiği doğal güzellikler nedeniyle gezginler ve fotoğraf sanatçılarının oldukça yoğun talep gösterdiği trenlerdendir. En yoğun sezon yaz dönemi olup, bu sezonda seyahatler genelde pulman vagonlarla yapılmaktadır. Kış aylarında ise yürüyüş grupları, fotoğraf sanatçıları, dağcılık grupları, üniversite öğrencileri, öğretmenler gibi farklı meslek gruplarından talepler genelde kuşetli vagonlara alınmaktadır. Bu grupların tercihi Aralık sonunda başlayıp Mart ayı ortalarına kadar devam etmektedir.

Dogu ekspresi 6 kopya
Doğu Ekspresi Bilet Fiyatı, 25 Bin Lira!

Doğu Ekspresi Ankara-Kars arasındaki seferini yaklaşık 26 saat içerisinde tamamlamaktadır.

Doğu Ekspresi içerisinde yer alan yemekli vagonlar ise 4’er kişilik masalardan oluşmakta ve yemekli vagonun içerisinde atıştırmalık bisküvi, sandviç, çay, meşrubat, su vb yer almaktadır. Restoran 06.00 ile 23.59 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Dogu ekspresi 3 kopya
Doğu Ekspresi Bilet Fiyatı, 25 Bin Lira!

Doğu Ekspresi Güzergâh

Dünyanın en güzel demiryolu 10 seyahat rotası içerisinde yer alan Doğu Ekspresi güzergahı, manzarası ile yolcuları adeta büyülemektedir. Ankara hareket eden tren sırasıyla Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars illerinden geçmektedir. Dönüş güzergahı ise aynı şehirlerden oluşmaktadır.

Genel bilgiler
Durumİşletmede
SahibiTCDD Taşımacılık
Yer2. & 4. Bölge
İlk – Son durakAnkara-Kars
İstasyonlarAnkara – Kars: 55
Kars – Ankara: 51
Sefer sıklığıHer gün karşılıklı 1 sefer
Yolculuk süresi26 saat 32 dakika (Kars yönü)
25 saat 56 dakika (Ankara yönü)
Web sitesiDoğu Ekspresi Bilgi Sayfası
Hizmet
TürüAnahat Treni
SistemTCDD
İşletmeci(ler)TCDD Taşımacılık
Tarihçe
Açılış1936
Teknik bilgiler
Hat uzunluğu1.365,204 kilometre (848,298 mi)
Hat açıklığıStandart (1,435 mm)
Kabin sistemi2+1 Pulman Vagon, Örtülü Kuşetli Vagon, Yataklı Vagon ve Yemekli Vagon
Rota sayısı2
Ankara – Kars
Kars – Ankara
Çalışma Hızı80 km/sa (50 mph)
En yüksek rakım4,50 m (14,8 ft)

Doğu Ekspresi, TCDD Taşımacılık tarafından Ankara – Kars güzergâhında her gün karşılıklı bir sefer işletilen anahat trenidir. Trenler yataklı, kuşetli ve yemekli vagonlardan oluşmaktadır.

Tren, Ankara – Kars güzergâhındaki seferini 25 saat 30 dakikada tamamlamakta; Kars – Ankara güzergâhında ise seferini 25 saatte tamamlamaktadır.

Doğu Ekspresi, Ankara – Kars demiryolu’nun inşasına paralel olarak ilk seferini 1936 yılında Haydarpaşa – Çetinkaya arasında yaptı. 1939’da hattın Erzurum’a ulaşmasıyla trenin güzergahı Erzurum’a uzadı. O dönemler Erzurum – Kars arasının Rus hat açıklığında olması sebebiyle yolcular Kars’a varmak için Erzurum’da tren değiştirmek zorundaydılar. 1962’de hattın standart hat açıklığına değiştirilmesiyle Haydarpaşa-Kars arasında kesintisiz seferler başlamıştır. 2012’de Ankara – İstanbul YHD projesinin inşası sebebiyle hat kısaltılmış ve seyahat başlangıç noktası Ankara olmuştur.

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz