Diyarbakır Galeria Sitesi Davası Sonuçlandı

Diyarbakır’da 89 Kişiye Mezar Olan Galeria Sitesi Davasında Tutuklu Sanıklara 17 Yıl 6’Ay Hapis Cezası

Diyarbakır’da 6 Şubat depreminde yıkılan ve 89 kişinin hayatını kaybettiği Galeria Sitesi’ne ilişkin davada yargılanan sanıklara ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan 17 yıl 6’şar ay hapis cezası verildi.

Diyarbakır galeria sitesi davasında 17 yıl 6'ay hapis
Diyarbakır Galeria Sitesi Davasında 17 Yıl 6’Ay Hapis

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023’te depremlerin vurduğu Diyarbakır’da yıkılan Galeria Sitesi’nin ilişkin davada yargılanan sanıkların duruşması yapıldı. Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu müteahhitler Sedat Eser, Mehmet Şirin Yiğit, Şeyhmus Yiğit ve inşaat mühendisi fenni mesul Tevfik Demir, tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) katılırken, avukatları ise salonda hazır bulundu.

Müşteki Mehmet Özdemir, duruşmada söz alarak, depremde bu sitede hayatını kaybeden Serhan Özdemir’in amcası olduğunu belirterek, sanıklardan şikayetçi olduğunu belirtti.

Diyarbakir3
Diyarbakır Galeria Sitesi Davası Sonuçlandı

Duruşmada, Cumhuriyet savcısı, tutuklu sanıkların isnat edilen suçtan cezalandırılmasına, tutukluluk hallerinin devamına ve firari sanıkların dosyalarının ayrılması yönünde görüş bildirdi. Sanık avukatları da sunulan mütalaayı kabul etmediklerini belirterek, müvekkillerinin suçsuz olduğunu savundu, tahliyelerini talep etti. Sanıklar da suçlamayı reddederek, tahliye ve beraat talebinde bulundu. Mahkeme heyetince oy birliğiyle alınan kararda, 4 sanığın ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan 17 yıl 6’şar ay hapisle cezalandırılmasına hükmedildi.

Mahkeme, haklarında yakalama kararı bulunan firari sanıklar M.E, H.M.Y. ve İ.H.Y’nin dosyalarının ayrılmasını kararlaştırdı.

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz