Devlet, Kendi Okullarını Patronlara Devretti!

Özel Meslek Liselerine Verilen Devlet Desteğine Yapılan Artışa Eğitimcilerden Tepki: ”Kamu Kaynakları Teşvik Adı Altında Özel Okul Sahiplerine Aktarılıyor”

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde öğrenim gören öğrencilere eğitim desteği adı altında ödenecek yeni tutarları açıkladı. Açıklanan rakamların enflasyon artışına paralel yapıldığına dikkat çeken eğitimci Özgür Bozdoğan, “Yaşanan ekonomik krizin tüm toplumu ve dolayısıyla öğrencileri de doğrudan etkilediği bir dönemde kamu kaynaklarının teşvik adı altında özel okul sahiplerine aktarılması kabul edilebilir bir durum değildir” derken; Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay, “Devlet kendi meslek okullarını resmen patronlara devretti. Patrona, ‘Sen çocuğu al ben sana teşvik vereceğim’ diye konuştu. 

Devlet kendi okullarını patronlara devretti!
Devlet Kendi Okullarını Patronlara Devretti!

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortak alınan karar kapsamında, Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde öğrenim gören öğrencilere eğitim desteği olarak ödenecek tutarlarda yeni rakamlar belirlendi. Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, alanlarına göre öğrencilere verilen destek tutarları en son 2 Eylül’de açıklanmıştı.

Teblig
Devlet, Kendi Okullarını Patronlara Devretti!

BOZDOĞAN: “ÖĞRENCİLERE BİR ÖĞÜN YEMEK YERİNE, KAMU KAYNAKLARI ÖZEL OKULLARA AKTARILIYOR” 

Rakamların enflasyon oranına göre güncellendiğini belirten eğitimci Özgür Bozdoğan, ANKA Haber Ajansı’na şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yaşanan ekonomik krizin tüm toplumu ve dolayısıyla öğrencileri de doğrudan etkilediği bir dönemde kamu kaynaklarının teşvik adı altında özel okul sahiplerine aktarılması kabul edilebilir bir durum değildir. Öğrencilere bir öğün yemek ve su verilmesi talebini karşılamak yerine kamu kaynaklarının özel okullara aktarılması bir tercihin sonucudur ve bu tercih biz eğitimcilerin, öğrencilerin ve velilerin tercihi değildir. Kamu kaynakları mutlaka kamu okulları ve öğrencileri için kullanılmalıdır.”

ÖZBAY: “DEVLET KENDİ OKULLARINI PATRONLARA DEVRETTİ”

Eğitim- İş Genel Başkanı Kadem Özbay ise ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, verilen teşvikin devlet okullarına yatırılmamasını eleştirdi. Özbay, şöyle konuştu:

Kadem
Devlet, Kendi Okullarını Patronlara Devretti!

“Bir öğün yemek ve su hakkı sağlanmazken, patronlara devredilen okullara çocuklarımız ucuz iş gücü görülerek çalışmak zorunda bırakılıyor. Kamusal ve parasız olarak bir eğitim ortamı sağlamamız gerekirken özel okullara ve patronlara teşvik vererek temel sorumluluğunu yerine getirmiyor. Vergiyi herkesten alıyorsun ama yoksul çocuğu yoksulsan ‘yine yoksul kal’ diye sermayenin kucağına itiyorsun. Devlet kendi meslek okullarını resmen patronlara devretti. Patrona, ‘Sen çocuğu al ben sana teşvik vereceğim’ dedi. Bunlar iş garantisi istihdam garantisi diye ortada geziyorlar.”

Verilen destek tutarları ve alanları şöyle: 

Alan adi
Devlet, Kendi Okullarını Patronlara Devretti!
Tablo1
Devlet, Kendi Okullarını Patronlara Devretti!

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz