CHP’den Emekli Astsubay Aylıklarına Ek Gösterge

CHP’li Aşkın Genç, Emekli Astsubayların Aylıklarına 10 Bin Ek Gösterge İlave Edilmesi İçin Kanun Teklifi Verdi

CHP Kayseri Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Aşkın Genç, emeklilik/yaşlılık aylığı veya malullük aylığı alan astsubaylardan makam tazminatı ödemesine hak kazanamamış olanlara, 10.000 ek göstergenin memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunan miktarda ilave ödeme yapılması için kanun teklifi verdi. 

Aşkın Genç, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na mensup astsubaylardan emeklilik/yaşlılık aylığı veya malullük aylığı ödemelerinden makam tazminatı ödemesine hak kazanamamış olanlara, her ay aylıkları ile 10.000 ek göstergenin memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunan miktarda ilave ödeme yapılması için TBMM Başkanlığına kanun teklifi sundu.

Chp'den emekli astsubay aylıklarına ek gösterge
Chp’Den Emekli Astsubay Aylıklarına Ek Gösterge

Genç, teklifin içeriğine ilişkin şu bilgileri verdi:

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yıllarca görev yapmış ve emekli olmuş astsubayların emekli maaşları çok düşük kalmıştır. Ülkemiz ve milletimiz için zorlu koşullarda görev yapan astsubaylar, emekli olduklarında emeklerinin karşılığını alamamışlardır. Vatan için emek vermiş, gazi olmuş astsubayların emekliliklerinde yaşadıkları sorunların çözülmesi gerekmektedir.

Gerekce
Chp'den Emekli Astsubay Aylıklarına Ek Gösterge

İktidar tarafından yıllardır ek gösterge sözü verilmekte fakat eşit bir şekilde uygulanmamaktadır. Söz verilen meslek gruplarından biri de astsubaylardır. Teklif ile 2001 yılında verilen ek göstergenin süresinin dolmasından dolayı oluşan mağduriyet çözülecek, emsal görev ve unvanlar arasındaki eşitsizlik ortadan kaldırılacak, Anayasa’da belirtilen eşitlik ilkesi tesis edilecektir.

Teklif
Chp'den Emekli Astsubay Aylıklarına Ek Gösterge

Yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi ve haklı taleplerinin karşılanması için, 2001 yılında, Kanun Hükmünde Kararname ile verilen ancak, kararnamenin süresi dolduğu için artık ödenmeyen, bugün yaklaşık 8 bin lira karşılığı olan 10 bin ek göstergenin yansıtılması bu soruna çözüm olarak önerilmektedir. Bu teklif ile emekli astsubaylara gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı kadar olması amaçlanmaktadır.

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz