Cevdet Yılmaz Varhelyi ile Görüştü

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, AB Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Komiseri Varhelyi ile Görüştü

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Avrupa Birliği (AB) Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Komiseri Oliver Varhelyi ile Cumhurbaşkanlığı’nda bir araya geldi. Yılmaz görüşmeye ilişkin, “Temmuz ayından itibaren AB dönem başkanlığını üstlenecek olan Macaristan döneminde, ilişkilerin somut sonuçlar üretecek bir biçimde ve pozitif gündem çerçevesinde ilerlemesine yönelik beklentimizi vurguladık” ifadelerini kullandı.

Cevdet yılmaz varhelyi ile görüştü
Cevdet Yılmaz Varhelyi Ile Görüştü

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’da olan AB Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Komiseri Varhelyi ile görüştü. Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, görüşmeye ilişkin şunları kaydetti:

Yilmaz
Cevdet Yılmaz Varhelyi Ile Görüştü

“Görüşmemiz kapsamında, Temmuz ayından itibaren AB Dönem Başkanlığı’nı üstlenecek olan Macaristan döneminde, ilişkilerin somut sonuçlar üretecek bir biçimde ve pozitif gündem çerçevesinde ilerlemesine yönelik beklentimizi vurguladık. Ortak gelecek, ortak değerler ve ortak çıkarlarımızın olduğu AB ile genişleme sürecinin parçası olan aday ülke olarak, üyelik sürecini canlandırma ve karşılıklı somut adımlar atarak ilerletme iradesine sahibiz. Bu kapsamda AB’nin diğer aday ülkeler için gösterdiği açık ve kararlı siyasi iradenin Türkiye için de eşit koşullarda ve ayrımcılık olmaksızın göstermesi gerektiğini bir kez daha dile getirdik. Bu anlamda AB ile Türkiye arasında ticaretin artırılması, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, vize işlemlerinin kolaylaştırılması gibi öne çıkan alanlarda harekete geçilmesi ve daha pozitif bir yaklaşım oluşturulmasının önemini ifade ettik.

Ab
Cevdet Yılmaz Varhelyi Ile Görüştü

İkili ilişkilerin yanı sıra bölgesel konuları da ele aldığımız görüşme kapsamında, Gazze için ivedi biçimde ateşkesin sağlanması ve insani yardımların kesintisiz biçimde Gazze’ye ulaşması hususunu ve bu konuda AB başta olmak üzere uluslararası kurumlardan daha yoğun çaba beklediğimizi dile getirdik. Ziyaretleri ve iş birliklerinden dolayı Sayın Varhelyi ve heyetine teşekkür ederiz.”

AB Türkiye Delegasyonu’nun sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda ise “Görüşmede AB ile Türkiye ilişkileri ve gündemdeki gelişmeler ele alındı” denildi.

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz