Büyükşehir’den Ulus’a Değer Katacak İki Proje

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ulus’a değer katacak projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında “Ulus Kültür Merkezi ve Kapalı Çarşı Dolmuş Durakları” inşaatı sürerken, inşaatın tamamlanmasının ardından boşalacak dolmuş depolama alanı olarak kullanılan alan için de yeni bir yeşil alan projesi hazırlandı.

Ulus’taki tarihi yapıları, dokusuna uygun olarak yenileyen Ankara Büyükşehir Belediyesi, projelerine devam ediyor. Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, tarihi bölgedeki iki projenin çalışmalarını sürdürüyor.

Büyükşehir'den ulus'a değer katacak i̇ki proje
Büyükşehir’Den Ulus’A Değer Katacak İki Proje

İnşaatın yüzde 90’ı tamamlandı

Ulus Tarihi Kent Merkezi’ni dönüştürecek projeler arasında bulunan Ulus Kültür Merkezi ve Kapalı Çarşı Dolmuş Durakları inşaatında çalışmalar yüzde 90 oranında tamamlandı. Toplamda altı kattan oluşacak yapının kuzeyinde genel hizmete açık otopark, güneydoğusunda açık otopark, bodrum katta özel araç otoparkı, alt zemin ve zemin katta dolmuş durakları, yapının diğer bölümlerinde ticari, kültürel ve yönetimsel alanlar yer alırken, birinci katta da özel araç otoparkı bulunacak. Zemin katta ana giriş, Başkent Market Girişi, ticari alanlar; ikinci katta ise sanat galerisi girişi, farklı kotlardan oluşan yaya girişleri, görme engelliler müzesi ve sergi salonu bulunacak.

Ulus1
Büyükşehir'den Ulus'a Değer Katacak İki Proje

90 bin metrekare alana kurulan yapının, ağustosta tamamlanması ve dolmuşların yeni yerlerine taşınması hedefleniyor.

Arkeopark karşısı yeşil alan düzenleme projesi için ihaleye çıkılacak

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, dolmuşların yeni yerlerine taşınmasının ardından boşalacak alan için de bir proje hazırladı.

Ankara Kalesi, Roma Tiyatrosu ile Hacıbayram Veli Cami ve çevresindeki tarihi kent dokusu arasında önemli bir konumda bulunan 22 bin metrekarelik alan, yeşil alana dönüştürülecek.

Ulus3
Büyükşehir'den Ulus'a Değer Katacak İki Proje

Proje Ulus’a peyzaj alanı olarak hem yeni bir kimlik kazandıracak hem de Ankara peyzaj tarihinin özgün mekânlarını ve yitirilen çeşitliliğini bütüncül bir çerçevede dönüştürülmesine imkân sağlayacak.

Alan, ‘Buluşma Mekânı’ olmasının yanı sıra doğal, kültürel ve tarihi miras odak alanlarına zarar vermeyecek şekilde tasarlandı.

Mevcut dolmuşların yeni yerlerine ağustos ayında taşınmasının ardından, ‘Buluşma Mekânı’ projesinin uygulama çalışmalarına başlanacak.

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz