Burdur’daki diyaliz krizi

Türk Tabipleri Birliği (TTB) heyeti, Burdur Devlet Hastanesi’nde diyaliz hastalarının rahatsızlanması ve diyaliz krizi olarak görülen olaydan ötürü üç kişinin ölümüyle sonuçlanan olaya ilişkin hastanede yapılan görüşmelerde, ”hastanen erken açılışı nedeniyle tam teslim edilmediği için su tesisatında sorun olabileceği, olay günü musluklardan mavimtırak bir su aktığının” ifade edildiğini bildirdi.

TTB: “Hastanenin erken açıldığı için tam teslim edilmediği, olay günü musluklardan mavimtırak bir su aktığı ifade edildi” Burdur’daki diyaliz krizi…

Diyaliz krizi
Burdur'daki Diyaliz Krizi

TTB heyeti, Burdur Devlet Hastanesi’nde tedavi gören 33 diyaliz hastasının sağlık sorunları yaşaması ve üç hastanın hayatını kaybetmesiyle sarsılan sağlık krizini araştırmak üzere 3 Haziran 2024 günü Burdur’a gitti.

Burdur Devlet Hastanesi’nde hem başhekim hem de hekimler ve sağlık emekçileri ile görüşen heyet, ziyarete ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Açıklamada, şunları kaydedildi:

Burdur dializ 1 1
Burdur'daki Diyaliz Krizi

”Yapılan görüşmelerde erken açılışı yapılacağı gerekçesiyle hastanenin tam teslim edilmediği, geçici teslime bağlı olarak su tesisatında bir sorun olabileceği, hekimlerin/sağlık emekçilerinin olay günü musluklardan mavimtırak bir su aktığını aktarmasının da bunu doğrular nitelikte olduğu kaydedildi.

Burdur'daki diyaliz krizi
Burdur'daki Diyaliz Krizi

Sağlık emekçilerinin diyaliz hastalarındaki bilinç bulanıklığı durumundan şüphelenerek duruma erken müdahale etmesi nedeniyle çok daha kötü sonuçların önüne geçildiği belirtilen görüşmelerde, bir veya birkaç kişiye suç yüklenerek kurumsal hatalar zincirinin üzerinin örtülmemesi ve olayın tüm yönleriyle ortaya çıkarılması istendi.

Burdur Devlet Hastanesi’nde diyaliz işlemi yapılan hastaların ölümüyle sonuçlanan olayın takipçisiyiz.”

Burdur’daki diyaliz krizi haberi…

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz