BBP Rize Kalkandere İlçe Başkanı’ndan İtiraz

BBP Rize Kalkandere İlçe Başkanı Mikail Torlak: ”Seçimin İptali için İtirazda Bulundum

Büyük Birlik Partisi (BBP) Kalkandere İlçe Başkanı Mikail Torlak, “Seçime 2 gün kala ilçe seçim kurulundan sandık görevlilerinin omuzlarında torbalarla çıktığını ve torbalarda mühür olmadığını gördük bu durumu fotoğrafladık, bunları seçim günü polis eşliğinde dağıtmaları gerekiyor ve mühürlü bir şekilde, hiçbirinde mühür yoktu bu da seçimin usulsüz olduğunu ve seçimin iptal edilmesini gerektirir. Seçimin iptali için itirazda bulundum” dedi.

Bbp rize kalkandere i̇lçe başkanı'ndan i̇tiraz
Bbp Rize Kalkandere İlçe Başkanı’Ndan İtiraz

Rize’nin Kalkandere ilçesinde seçimlerde AKP adayı Mehmet Yılmaz yüzde 45,20 oy oranıyla bin 591 oy alıp seçimi kazanırken, BBP adayı Kenan Yıldırım yüzde 40,54 oranla bin 427 oy alarak seçimi kaybetmişti. BBP Belediye başkan adayı Kenan Yıldırım’ın az farkla kaybettiği seçim sonuçlarına BBP Kalkandere İlçe başkanı Mikail Torlak usulsüzlük yapıldığını ileri sürerek itiraz etti.

“OY PUSULALARI MÜHÜRSÜZ TORBALARLA DAĞITILDI”

Mikail Torlak, şunları söyledi:

Seçim Koordinasyon Başkanı ile beraber Seçim Kurulu’na gittik. Oradan 5- 6 kişi görevli ile torbaların çıktığını biz orada cuma günü rastgeldik. Çuvallar omuzlarında kesinlikle mühürleri yoktu, bizde zaten mevcut fotoğrafları da var. Biz zaten itiraz ettik. Biz orada başkanımızla beraber itiraz ettik dedik ki, bu nasıl olur? ‘Bu çuvalları siz bu şekilde nasıl teslim aldınız, biz tutanakla bunları teslim aldık’ dediler. Bunlar iki gün öncesinde dağıttılar bu çuvalları. Seçime 2 gün kala dağıtılır mı? Bunları aynı gün seçim günü polis eşliğinde dağıtmaları lazım ve mühürlü bir şekilde, hiçbirinde mühür yok ve bu da neyi gerektiriyor, seçimin uygunsuz olduğunu, usulsüz olduğunu gerektirdiği düşüncesindeyiz.

Rize2
Bbp Rize Kalkandere İlçe Başkanı'ndan İtiraz

Seçimin normalde burada bir şekilde iptal edilmesi lazım, yenilenmesi lazım. Seçimin sonuçlarını ve güvenliği ciddi bir biçimde zedeleyecek noksanlıklardır bulların düzeltilmesini, bu da seçimin iptalini gerekmektedir çünkü burada insanların emekleri var, bir sürü emeğimiz var bu insanların burada maalesef emeği çalınmıştır. 

“MÜHÜRSÜZ VE BAĞSIZ TORBALARLA GELİNCE İTİRAZ ETTİM”

BBP sandık görevlisi Hamza Erdemir ise şunları söyledi:

Torba
Bbp Rize Kalkandere İlçe Başkanı'ndan İtiraz

“1013 Nolu sandık görevlisi olarak seçim sabahı görevimin başına gittim. Sandık müdiresi sandık başına geldiğinde elindeki torbanın mühürsüz ve bağsız olduğunu gördüm ve çok dikkatimi çekti. Yıllardır biz seçim yaşıyoruz, seçim gördük 50 yaşımdayım müdüre hanıma ısrarla sayın hocam, ‘bunun mühürsüz ve bağsız olmaması’ gerektiğini kanunen de yasak olduğunu dile getirdim defalarca. Ne kadar itiraz etmeme rağmen ‘bize seçim kurulunun mühürsüz ve bağsız bize teslim edip bizde buraya getirdik, bizim görevimiz budur’ diye bize beyanda bulundu.

Itiraz
Bbp Rize Kalkandere İlçe Başkanı'ndan İtiraz

Maalesef, ne kadar itiraz etmemize rağmen seçime başlamak zorunda kaldık. Sandık kurulu müdiresine verdiğim mühürsüz ve bağsız geldiğine dair tutanaktır. Müdüre hanımda sağ olsun derken görevini yaparak, kabul etmiştir sandık kurulu raporu da tutulmuştur, tutanaklara, o tutanak defterlerine kayıtlara da girmiştir.”

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz