Başevirgen’den, Kredi Kartı ve Nakit Avans Eleştirisi

Bekir Başevirgen, Kredi Kartlarına ve Nakit Avanslara Getirilen Kısıtlamaları Eleştirdi: İktidar Vatandaşların Geçinebilmek İçin Sarıldığı Son Dalı da Kırıyor

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, ocak ayında Türkiye’de 770 milyon kez kredi kartı kullanıldığına, 23 milyon 61 bin kez de nakit avans çekimi yapıldığına dikkat çekerek, nakit avans çekimlerinde faizin yüzde 5’e yükseltilmesini eleştirdi. Başevirgen, “Kredi kartlarına ve nakit avanslara getirilen kısıtlamalar vicdani değildir. İktidar vatandaşların geçinebilmek için sarıldığı son dalı da kırıyor, yanlış ekonomi politikalarının faturasını vatandaşlara kesmeye devam ediyor” dedi.

Bekir başevirgen, kredi kartlarına ve nakit avanslara getirilen kısıtlamaları eleştirdi: i̇ktidar vatandaşların geçinebilmek i̇çin sarıldığı son dalı da kırıyor
Bekir Başevirgen, Kredi Kartlarına Ve Nakit Avanslara Getirilen Kısıtlamaları Eleştirdi: İktidar Vatandaşların Geçinebilmek İçin Sarıldığı Son Dalı Da Kırıyor

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, kredi faizlerinin yüksekliğine rağmen ekonomik dar boğazdaki vatandaşların borçlanmaya devam ettiğini belirterek, kredi kartlarına ve nakit avans çekimlerine getirdiği sınırlamaları ve nakit avans faizlerinin yüzde 5’e yükseltmesini eleştirdi.

Başevirgen, yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti:

“OCAK AYINDA TÜRKİYE’DE 770 MİLYON KEZ KREDİ KARTI KULLANILDI”

Açlık sınırının 16 bin 257 lira olduğu ülkemizde, 17 bin liralık asgari ücret, 10 bin liralık emekli maaşı artık temel ihtiyaçlara bile yetmiyor. Ceplerinde para kalmayan vatandaşlarımız kredi kartlarına ve nakit avanslara sarılıyor. Ocak ayında Türkiye’de 770 milyon kez kredi kartı kullanıldı. 23 milyon 61 bin kez de nakit avans çekimi yapıldı.

Kart
Başevirgen'den, Kredi Kartı Ve Nakit Avans Eleştirisi

Ekonomi yönetimi enflasyonu düşürme bahanesiyle kart limitlerini sınırlandırıp, taksit sayısını azaltsa da yurttaşların bankalara olan borcu her hafta artıyor. Kredi kartlarına ve nakit avanslara getirilen kısıtlamalar vicdani değildir. İktidar vatandaşların geçinebilmek için sarıldığı son dalı da kırıyor, yanlış ekonomi politikalarının faturasını vatandaşlara kesmeye devam ediyor.

“TÜKETİCİLERİN BANKALARA BORÇLARI 2024 YILI BAŞINDAN BU YANA 256,5 MİLYAR ARTTI”

Bankaların bireysel kredi ve kredi kartları nedeniyle vatandaşlardan olan alacaklarının bakiyesi 1-8 Mart haftasında 26,8 milyar lira artarak 2 trilyon 984 milyar liraya kadar çıktı. Söz konusu haftada tüketici kredilerinin bakiyesinde 18 milyar liralık, kredi kartı borç bakiyesinde ise 8,8 milyar liralık artış oldu. Bireysel kredi borçları 1 trilyon 644 milyar liraya, kredi kartı borçları ise 1 trilyon 340 milyar liraya yükseldi. Tüketicilerin bankalara olan borçları 2024 yılı başından bu yana 256,5 milyar lira arttı.

“BATIK TÜKETİCİ KREDİLERİNDE YILBAŞINDAN BU YANA 9,2 MİLYAR LİRALIK ARTIŞ GÖZLENDİ”

Avans
Başevirgen'den, Kredi Kartı Ve Nakit Avans Eleştirisi

Her ikisinin faizinin de yüzde 4,42’den yüzde 5’e çıkardı. Bankaların tüketicilerden zamanında tahsil edilemediği için icra takibine aldıkları bireysel kredi ve kredi kartı alacakları ise söz konusu haftada 1,1 milyar lira daha artarak 54,5 milyar lira oldu. Batık tüketici kredilerinde yılbaşından bu yana 9,2 milyar liralık artış gözlendi. Vatandaşların faizleri ve icra masrafları hariç 86 milyar liraya yakın icralık kredi borcu bulunuyor. Vatandaşların TOKİ’ye ise 59 milyar liralık taksitli konut borcu bulunuyor.

“İCRA DAİRELERİNDE DERDEST BULUNAN DOSYA SAYISI 15 MART İTİBARİYLE 21 MİLYON 545 BİNE YÜKSELDİ”

1 Ocak- 15 Mart 2024 günleri arasında icra dairelerine UYAP üzerinden gelen yeni dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,3 oranında azalarak 2 milyon 133 bin oldu. Geçen yıl aynı dönemde icra dairelerine 2 milyon 162 bin yeni dosya gelmişti. Aynı günlerde 1 milyon 897 bin dosya da ya sonuçlandırıldı ya da işlemden kaldırıldı. UYAP üzerinden açılan ve icra dairelerinde derdest bulunan toplam dosya sayısı 15 Mart itibariyle 21 milyon 545 bine yükseldi.

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz