Anayasa Mahkemesi Kamulaştırma Kararı Resmi Gazete ‘de

Anayasa Mahkemesi’nin Kamulaştırma Kararlarına İlişkin Kararı Resmi Gazete ‘de Yayımlandı

Anayasa Mahkemesi’nin, Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun’a eklenen geçici 1. maddenin birinci cümlesi ve üçüncü cümlesinin bir kısmının iptaline ilişkin kararın gerekçesi Resmi Gazete ‘de yayımlandı.

Anayasa mahkemesi kamulaştırma kararı resmi gazete 'de
Anayasa Mahkemesi Kamulaştırma Kararı Resmi Gazete ‘De
1
Anayasa Mahkemesi Kamulaştırma Kararı Resmi Gazete 'De

Anayasa Mahkemesi‘nin; Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç ile 134 milletvekilinin açtığı iptal davası sonucu, Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun’a eklenen geçici 1. maddenin birinci cümlesi ve üçüncü cümlesinde yer alan “davanın açılmamış sayılmasına karar verilir” ibaresi Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptaline ilişkin 28 Aralık 2023’te verdiği karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

2
Anayasa Mahkemesi Kamulaştırma Kararı Resmi Gazete 'De

Bir kısmı iptal edilen geçici 1. madde şöyle:
Bu Kanun hükümleri uyarınca, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce alınmış olan kamulaştırma kararları üzerine, mahkeme kararıyla idare adına tescil edilen taşınmazların kamulaştırılmasına ilişkin işlemlerin iptali istemiyle idari yargı mercilerine açılmış olan davalarda iptal kararı verilmesi sebebiyle idare aleyhine açılacak davalarda; taşınmazın idare adına tesciline karar verilmesi üzerine idarece ödenmiş olan kamulaştırma bedelinin davacı tarafından mahkeme veznesine depo edilmesi şarttır. 

Iptali istenen
Anayasa Mahkemesi Kamulaştırma Kararı Resmi Gazete 'De

Mahkeme veznesine depo edilecek kamulaştırma bedeli, taşınmazın idare adına tescil edildiği tarih başlangıç kabul edilmek üzere, davanın açıldığı tarihe kadar yasal faizi işletilerek depo edilir. Bu bedel depo edilmeden açılan davalarda, mahkemece verilecek iki haftalık kesin süre içinde bedelin mahkeme veznesine depo edilmemesi halinde davanın açılmamış sayılmasına karar verilir ve yargılama gideri ile vekâlet ücreti taraflar üzerinde bırakılır.

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz