”AKP, VATANDAŞIN GELECEĞİNİ ÇALDI”

CHP Ankara Milletvekili Semra Dinçer, TÜİK’in açıkladığı doğum istatistiklerinde doğurganlık hızının yüzde 1.51’e düştüğüne dikkat çekerek, “AKP hem vatandaşın cebindeki parasını hem de ülkenin geleceğini çaldı. Vatandaşta çocuk sahibi olma hevesi kalmadı. Böyle giderse 2050 yılında kendi ülkemizde azınlık durumuna düşeceğiz” dedi.

SEMRA DİNÇER: AKP, HEM VATANDAŞIN CEBİNDEKİ PARASINI HEM DE ÜLKENİN GELECEĞİNİ ÇALDI. VATANDAŞTA ÇOCUK SAHİBİ OLMA HEVESİ KALMADI

Akp vatandaşın geleceğini çaldı
''Akp, Vatandaşin Geleceği̇ni̇ Çaldi''

CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Semra Dinçer, TÜİK tarafından yayımlanan doğum istatistiklerinde doğurganlık hızının 2023 yılında 1,51’e düşmesinin ardından konunun Meclis gündemine getirilerek acil olarak görüşülmesi talebinde bulundu. Dinçer, konunun incelenmesi için TBMM Başkanlığına araştırma önergesi verdi. Dinçer, önergesinde;  “2022 yılında ülkemizdeki doğurganlık hızı 1,62 iken, toplam 1 milyon 35 bin çocuk dünyaya gelmişti. 2023 yılında ise doğan bebek sayısı 958 bine düşmüştür. Ekonomik krizle birlikte ağır çalışma koşulları, düşük ücret ve gelecek kaygısı insanlarımızı çocuk sahibi olmaktan vazgeçirmektedir. AKP iktidarı, hem vatandaşın cebindeki parasını hem de ülkemizin geleceğini çaldı” ifadelerini kullandı.

NÜFUSUN AZALMASI DEMOGRAFİK YAPIMIZI OLUMSUZ ETKİLEYECEK

Türkiye’deki mülteci sayısının her geçen gün arttığını vurgulayan CHP’li Dinçer, “Suriye’den, Afganistan’dan ve diğer farklı ülkelerden ülkemize sürekli bir göç akını yaşanmaktadır. İstatistiklere baktığımızda göçmen nüfusun doğum oranının Türk vatandaşlarına göre bir hayli fazla olduğu görülmektedir. Bu durum gelecek yıllarda ülkemizin demografik yapısını bozacak ve beraberinde sosyal, siyasal ve kültürel alanda sorunların artmasına neden olacaktır. Bu şekilde devam ederse çok uzak olmayan bir tarihte kendi ülkemizde azınlık durumuna düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalacağız” dedi.

KÜRESEL ÇAPTA REKABET İÇİN GENÇ NÜFUSA İHTİYACIMIZ VAR

Akp
''Akp, Vatandaşin Geleceği̇ni̇ Çaldi''

Dinçer, dünyada birçok ülkenin genç nüfusunu artırmak için önlemler aldığını ve bu yönde politikalar geliştirdiğini söyleyerek, “Ekonomik kalkınmanın sürdürülebilir bir şekilde devamlılığının sağlanması için genç ve nitelikli nüfus ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde genç nüfusun azalması, rekabet gücümüzü düşürecek ve sürdürülebilir ekonomik gelişimi baltalayacaktır. Dünya genç nüfusu artırmak için politikaları hayata geçirirken ülkemizde siyasal iktidar uyguladığı politikalarla doğum oranının düşmesine neden olmaktadır” şeklinde konuştu.

”AKP, VATANDAŞIN GELECEĞİNİ ÇALDI”

AKP’nin uyguladığı yanlış ekonomi politikalarının ekonomik krizi beraberinde getirdiğini bunun da çocuk sahibi olma isteğini azalttığını savunan Dinçer şunları kaydetti:

“Uygulanan yanlış ekonomi politikaları sonucunda vatandaşlarımız başını sokacak ev dahi bulamamaktadır. OECD verilerine göre konut fiyat endeksi sıralamasında Türkiye, üye ülkeler arasında son sırada yer almaktadır. Ev sahibi olma oranlar her yıl düşmeye devam etmektedir. Diğer yandan tüm dünyada gıda fiyatları gerilerken ülkemizde her geçen gün artmaya devam etmektedir. Vatandaşlarımız temel gıda ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanmaktadır. Türkiye Avrupa ülkeleri arasında bir haftada en çok çalışan ülke konumunda. Milyonlarca insanımız bunun karşılığında açlık sınırının altında kalan asgari ücrete çalışmaya mahkum bırakılmıştır.

Pahalılığın hat safhada olduğu bir ülkede bu maaşlarla nasıl çocuk büyütülebilir. İnsanımız dışarı çıkmaya bile korkarken, çocuk sahibi olma sorumluluğunu nasıl alabilir? Bir tarafta gençlerimiz yurt dışına gitmek için planlar yaparken diğer yandan doğum oranının azalması ülkemiz açısında gelecek yıllarda beşeri sermaye açısında büyük sorunlar yaşamamıza neden olacaktır. Üretim faktörlerinin istihdam edilmeyerek heba edilmesi beşeri kaynağımızın israf edilmesine yol açarak ekonomik büyümeyi, kalkınmayı ve toplumsal refah düzeyini derinden etkileyecektir.”

 “Kanla alınmış topraklarımız acımasızca talan ediliyor. Buna seyirci kalınmasına izin vermeyeceğiz” diyen Dinçer, “Bugün TÜİK tarafından yayımlanan veriler ve ekonomik göstergelerin tümü ülkemiz için tehlike çanlarının çaldığını göstermektedir” ifadesini kullandı.

 Dinçer, ülkenin geleceğini tehlikeye atan bu gelişmenin tüm yönleriyle Meclis’te araştırılması gerektiğini söyledi.

”AKP, VATANDAŞIN GELECEĞİNİ ÇALDI”

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz