23andMe Şirketinin Verileri Hacklendi!

Dünyanın en büyük genetik test kiti şirketlerinden 23andMe’nin sistemlerine giren hackerlar 6,9 milyon kullanıcının bilgilerine erişti.

Kullanıcıların e-posta adresleri ve bunlara ait, başka sitelerdeki üyeliklerde kullandıkları şifreleri deneyen hackerlar çok sayıda kişinin hesabına giriş yapmayı başardı. Erişilen bilgilerin içinde DNA kayıtları olmadığı fakat soy ağaçları, doğum yılları ve konumları gibi kişisel bilgilerin yer aldığı aktarılıyor. İnsanların genetik özelliklerini anlamak, kökenlerini ve bilmedikleri akrabalarını bulmak için kullandığı şirketin merkezi ABD’de, San Francisco’da bulunuyor.

Kişisel genetik firması 23andme, çalıntı şifreleri kullanan bilgisayar korsanlarının 6,9 milyon üyesinin kişisel bilgilerine eriştiğini doğruladı. Fotoğraf: securityweek
Kişisel genetik firması 23andMe, çalıntı şifreleri kullanan bilgisayar korsanlarının 6,9 milyon üyesinin kişisel bilgilerine eriştiğini doğruladı. Fotoğraf: SECURITYWEEK

23andMe yetkilileri iddiaları doğruladı

Şirket, hackerların bu kadar veriyi, yalnızca 14 bin kişinin hesabına giriş yaparak elde ettiğini açıkladı. Bu, kullanıcılarının yüzde 0,1’ine denk geliyor. Fakat hackerlar bu kişilerin hesapları üzerinden, soyağaçlarında yer alan diğer kişilerin de çeşitli bilgilerini ele geçirmeyi başardı. Böylece sayı 14 binden 6,9 milyona çıktı.

Hackerlar ele geçirdikleri bilgileri çeşitli forumlarda satışa çıkardı.

Güncel Haberler

Benzer Haberler

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz